Młodzieżowa Platforma COMECE opublikowała wyborczy poradnik dla młodych

„Katolicki przewodnik dla młodych Europejczyków. Kompas dla młodych ludzi w perspektywie wyborów europejskich w 2024 r.” – to publikacja Młodzieżowej Platformy działającej przy Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) wydana w związku ze zbliżającymi się wyborami europejskimi w 2024 r.

REKLAMA

Celem tego wszechstronnego zestawu narzędzi jest umożliwienie młodym ludziom w całej Europie aktywnego angażowania się w proces demokratyczny, kierując się zasadami katolickiej nauki społecznej.

Przewodnik opracowany przez Platformę Młodzieżową COMECE, która zrzesza katolickie organizacje młodzieżowe działające na szczeblu Unii Europejskiej, zawiera wiedzę i spostrzeżenia specjalnie dostosowane do potrzeb młodych ludzi i organizacji młodzieżowych. Zapewnia im niezbędne narzędzia do komunikowania się na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego i poruszania się w często niejasnym kontekście nadchodzących wyborów. Twórcy skupili się na zachęcaniu do udziału w wyborach, podkreślają znaczenie zaangażowania obywatelskiego i kluczową rolę młodzieży w kształtowaniu przyszłości Europy.

– Mamy nadzieję, że to narzędzie będzie przydatne dla młodych ludzi i zmotywuje ich do aktywnego udziału w życiu politycznym, począwszy od nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zachęcamy ich, aby byli świadomi wagi swojego głosu jako konkretnego sposobu wniesienia wkładu w projekt europejski, który jest ich przyszłością – mówi ks. Manuel Barrios Prieto, Sekretarz Generalny COMECE.

Przewodnik podzielono na pięć głównych części. Każda rozpoczyna się odpowiednio dobranym cytatem z encykliki lub adhortacji apostolskiej. Zestaw narzędzi obejmuje takie tematy, jak polityka, obywatelstwo, dobro wspólne, tożsamość europejska i krytyczne myślenie. Pytania na końcu każdej części skłaniają czytelników do refleksji nad materiałem i rozważenia swoich decyzji. Ponadto zestaw narzędzi oferuje praktyczny wgląd w proces wyborów europejskich, w tym przydatne linki. Zasoby te mają pomóc młodym ludziom zrozumieć, jak głosować i jaki wpływ ma Unia Europejska na obywateli na szczeblu lokalnym i regionalnym.

Dzięki wsparciu COMECE Youth Net zestaw narzędzi został przetłumaczony na 13 języków. Platforma Młodzieżowa COMECE wyposaża młodych ludzi w wiedzę i zasoby, których potrzebują, aby aktywnie uczestniczyć w wyborach, wspierając kulturę aktywnego obywatelstwa i demokratycznego uczestnictwa wśród europejskiej młodzieży.

Wczoraj uczestnicy spotkania Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży zapoznali się z ideą, celem i strukturą tego przewodnika. Obszerną prezentację przewodnika przedstawiła Aleksandra Samula, polska przedstawicielka w Młodzieżowej Sieci Konsultacyjnej przy COMECE.

„Katolicki przewodnik dla młodych Europejczyków. Kompas dla młodych ludzi w perspektywie wyborów europejskich w 2024 r.” dostępny jest TUTAJ.

Źródło: https://www.ekai.pl/mlodziezowa-platforma-comece-opublikowala-wyborczy-poradnik-dla-mlodych/
Fot. comece.eu

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *