Pelplin: Wigilia Paschalna w bazylice katedralnej

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w pelplińskiej katedrze.

REKLAMA

W Wielką Sobotę o godzinie 21:00 w Bazylice Katedralnej, podczas Wigilii Paschalnej, uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.

Ta jedyna w roku liturgia, składa się z czterech głównych części, które głęboko oddają znaczenie Zmartwychwstania Chrystusa. Pierwsza z nich to liturgia światła, symbolizująca triumf światła nad ciemnością grzechu i śmierci. Kolejna część, rozbudowana liturgia słowa, przypominająca dzieje zbawienia. Następnie liturgia chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, zatwierdzając swoje zaangażowanie w wiarę. Ostatnią częścią jest liturgia eucharystyczna, która dopełniła całą Wigilię Paschalną, przypominając o ofierze Jezusa na krzyżu, która obecnie w sposób bezkrwawy dokonuje się na ołtarzach świątyń.

Całość uroczystości zakończyła się radosną procesją rezurekcyjną, podczas której wierni z głęboką wiarą wołali: “Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!”

Ta wyjątkowa celebracja stanowiła centralny punkt całego roku kościelnego, głęboko wzmacniając wiarę i nadzieję wiernych w Zmartwychwstanie Chrystusa.

Galeria zdjęć nr 1 TUTAJ.

Galeria zdjęć nr 2 TUTAJ.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11734-wigilia-paschalna-w-pelplinskiej-katedrze-anno-domini-2024

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *