„W jasełkach leży!” – wkrótce Orszak Trzech Króli 2024

„W jasełkach leży!” – pod tym hasłem 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli 2024. Zgodnie z tradycją, ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata przemaszeruje barwny korowód uczestników wydarzenia, przyodzianych w kolorowe korony. Już ponad 800 organizatorów zgłosiło się do udziału w Orszaku, czyli jeszcze więcej niż rok temu, a zapisy wciąż trwają.

REKLAMA

– Zapraszamy wszystkich, którzy pragną dołączyć do największych na świecie jasełek. Tysiące ludzi na ulicach. Radość, świętowanie, wspólnota i dobry cel. Dobra nowina o Bożym Narodzeniu będzie głoszona w setkach miejsc. Gratulujemy zaangażowania tym, którzy podjęli wezwanie – podkreślają organizatorzy Orszaku Trzech Króli.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest inicjatorem i koordynatorem największych ulicznych jasełek na świecie. Od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego. Głównym celem Fundacji jest szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych, a także propagowanie wolontariatu oraz działalności charytatywnej.

Każdego roku setki miejscowości organizują Orszak Trzech Króli. W 2023 roku wydarzenie odbyło się w 753 miejscowościach w całej Polsce i kilkunastu miastach na świecie, od Afryki przez Amerykę. Udało się również zorganizować go w objętej wojną Ukrainie. Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Jak podkreślaj organizatorzy, wyruszy on w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

– Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą ewangeliczną historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem opowiada ją na nowo, pod innym kątem, zwracając uwagę na inne aspekty Święta Epifanii. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2024 będą słowa: „W jasełkach leży!”. Poprzez słowa hasła będziemy zwracali uwagę na 800 – letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na „jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel – można przeczytać w scenariuszu wydarzenia, za który odpowiada Anna Murawska.

Hasło to pochodzi z XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Fragmentami tej samej kolędy są także zawołania, które będzie można usłyszeć podczas przemarszu. Okrzyk Orszaku Europejskiego brzmi „Pójdziemy młodzi – Jezus się rodzi!”. Orszak Azjatycki zawoła „Dzieciatko małe – Dajcie Mu chwałę!”, a Orszak Afrykański przywita uczestników okrzykiem „W Betlejem mieście – tam się pospieszcie”.

Organizatorzy zachęcają, by wydarzenie zwieńczono wspólnym odtańczeniem poloneza. – Radosny taniec, polonez, na zakończenie Orszaku Trzech Króli jest elementem podkreślającym nasze polskie tradycje. Taniec ten był tańczony na dworach królewskich podczas wielkich uroczystości. 6 stycznia uczestnicy Orszaku tańczą poloneza na cześć Nowonarodzonego Króla radując się z Jego Obecności – wyjaśniają. Na tę okazję powstał także specjalny portal kolędowy, gdzie będą znajdowały się pieśni z całego świata wraz z nutami i tekstami: www.koledy.eu

Tradycyjnie, jeden z największych Orszaków w Polsce, przejdzie 6 stycznia ulicami Warszawy. To 16. edycja tego wydarzenia w stolicy. Przed rozpoczęciem głównego Orszaku, spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, w drogę do Stajenki wyruszy święty Józef i brzemienna Maryja oraz osiołek. O 12:00 Orszak Trzech Króli wyruszy spod Pomnika Kopernika w drogę do warszawskiego Betlejem, na Plac Zamkowy. Na czele orszaku będzie szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z turoniem, mali pastuszkowie i aniołki. Trzy orszaki królów Azji, Europy i Afryki będą ubrane odpowiednio w trzech kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem, wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim będzie można zobaczyć karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami pojedzie królewski pojazd z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.

Za trzema orszakami wyruszają widzowie w koronach na głowach, zgromadzeni wokół pomnika Kopernika oraz wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Na trasie przemarszu będzie można zobaczyć gospodę, która nie przyjęła Maryi i Józefa. Następnie uczestnicy miną dwór Heroda. Orszak Trzech Króli przed godziną 13:00 dotrze na Plac Zamkowy, gdzie na scenie powstanie stajenka, w której na gości oczekiwać będzie Święta Rodzina.

– Będziemy świadkami tańca Aniołów, pokazu musztry legionu rzymskiego, ujrzymy taniec wielbłądów i kolorowych azjatyckich smoków. Do żłóbka zbliżą się pasterze w wesołym, ludowym pokłonie, a anioły będą śpiewały Jezusowi kołysanki – zachęcają organizatorzy wydarzenia. Tuż przed godziną 13.00 nastąpi moment uroczystego pokłonu Trzech Króli oraz złożenie darów: złota, kadzidła i mirry. Po pokłonie obecni na placu będą mieli okazję dołączyć do korowodu tańczących poloneza. Następnie wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego kolędowania z zespołem góralskim – Rodzina Cudzichów.

W tym roku pomysłodawcy wydarzenia zachęcają do wsparcia modlitwą i datkami pierwszego Hospicjum na Litwie dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak, nazywanego Betlejem Miłosierdzia. Hospicjum można wesprzeć także poprzez stronę www.mostdonieba.pl oraz organizując zbiórki w swoich parafiach, szkołach i firmach, a także przekazując 1,5% w PIT na rzecz Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która pomaga utrzymać wileńskie hospicjum działając w Polsce.

Tym największym ulicznym jasełkom towarzyszą, jak co roku, konkursy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, m.in. konkurs plastyczny, szopkowy i poetycki. Na potrzeby akcji zorganizowano także Orszakowy Challenge Jasełkowy, czyli zabawę, która polega na przebraniu się w postać jasełkową i wstawieniu zdjęcia do mediów społecznościowych. Więcej informacji o konkursach można znaleźć na stronie: https://orszak.org/konkursy 

Wciąż można też zgłosić i zorganizować swój Orszak, może to zrobić każda osoba prawna (gminy, domy kultury, kościoły, stowarzyszenia, fundacje, itp). Nie ma znaczenia wielkość miejscowości oraz forma prawna podmiotu, wymagana jest jedynie wierności Ewangelii i niewykorzystywania wydarzenia do promocji innych treści oraz apolityczność.
Relację z Orszaku Trzech Króli będzie można zobaczyć w TVP, które będzie na żywo transmitować Orszak Trzech Króli z Warszawy oraz z innych miejscowości w Polsce, takich jak Mońki, Katowice i Zakopane.

Źródło: https://www.ekai.pl/w-jaselkach-lezy-wkrotce-orszak-trzech-kroli-2024/
Fot. Dawid Gospodarek / KAI

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *