10 września 2023 roku we wsi Markowa na Podkarpaciu zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie z ich siedmiorgiem małych dzieci (w tym jedno nienarodzone) – pierwsza rodzina w historii Kościoła. Całą rodzinę zamordowali naziści 24 marca 1944 r. za to, że udzieliła schronienia kilku prześladowanym Żydom. Ulmowie pomagali pomimo świadomości ryzyka, jakie podejmują.

REKLAMA

Album „Błogosławieni męczennicy z Markowej” pozwala cofnąć się w tamte czasy, poczuć atmosferę tej niezwykłej rodziny i miejscowości. Część zawartych w nim fotografii wykonał sam bł. Józef Ulma – na tamte czasy i swoje wykształcenie – znakomity fotograf, rolnik, pszczelarz, działacz społeczny. Zdjęcia Grzegorza Gałązki, znanego i cenionego fotografa dzisiejszych czasów, uzupełniają tę historię – można powiedzieć – przenoszą ją w nasze czasy.

Poprzez obrazy i słowa budujące tę publikację zrozumieć można, że nic nie jest dane raz na zawsze, że każdy totalitaryzm prowadzi do tragedii, do tego, że giną niewinni ludzie, często najbardziej bezbronni – dzieci. Świadectwo Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci uczy nas otwartości na innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Z podziwem patrzymy na pozostałe rodziny z okolicy pomagające Żydom podczas drugiej wojny światowej pomimo grożącego im coraz większego niebezpieczeństwa. Wreszcie czujemy się niejako zaproszeni do odwiedzenia tego szczególnego miejsca, w którym wielu bohaterskich Polaków ryzykowało życie w imię miłości bliźniego, a część z nich – jak błogosławiona Rodzina Ulmów – złożyła najwyższą ofiarę.

Muzeum Ulmów, skansen z zachowaną Chatą Szylarów, parafialny cmentarz i kościół, wreszcie cmentarz w Jagielle-Niechciałkach to miejsca, które każdy z nas powinien odwiedzić, by móc zrozumieć tę niezwykłą historię.

Album „Błogosławieni męczennicy z Markowej” wydany został w wersji polsko-włoskiej i polsko-angielskiej. Partnerem wydania jest województwo podkarpackie.

Zapraszamy do księgarni internetowej „Dobre Słowo”.

Tu mogą Państwo dowiedzieć się więcej o tej publikacji i dokonać zakupu:

Wersja polsko – włoska: https://dobreslowo.pl/product-pol-7073-Blogoslawieni-meczennicy-z-markowej-Beati-Martiri-di-Markowa.html

Wersja polsko – angielska:  https://dobreslowo.pl/product-pol-7074-Blogoslawieni-meczennicy-z-markowej-Blessed-Martyrs-from-Markowa.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *