WSD w Pelplinie: Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

W piątek, 20 października 2023 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2023/2024.

REKLAMA

20 października uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, które rozpoczęło swoją działalność w 1651 roku. W homilii podczas Mszy św. w bazylice katedralnej biskup diecezjalny Ryszard Kasyna zachęcał, żeby nie tylko zdobywać wiedzę, ale być również „świadkami i uczniami Chrystusa, świadkami miłości”.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w pelplińskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

W homilii główny celebrans zwrócił uwagę na przemoc i pogardę obecną w świecie. Na tym tle hierarcha przypomniał, że „Ewangelia jest Dobrą Nowiną, którą przyniósł Jezus Chrystusa, ale którą przynosi człowiekowi również jego bliźni, zwłaszcza w godzinie poniżenia”. Dodał, że „każde słowo miłości jest odpryskiem Ewangelii”.

Kaznodzieja przypomniał, że patron dnia św. Jan Kanty, a także współcześni świadkowie jak bł. ks. Popiełuszko, bł. ks. Frelichowski, bł. rodzina Ulmów „potrafili być świadkami Chrystusa w bardzo trudnych warunkach życia i trudnych czasach”. W nawiązaniu do tego bp Kasyna pytał: „Dlaczego i nas nie miałoby stać na odwagę w realizacji naszego powołania?”.

Biskup pelpliński życzył z okazji inauguracji nowego roku seminaryjnego, „żebyśmy nie tylko zdobywali potrzebną wiedzę i mądrze ją przekazywali dążąc do prawdy, ale potrafili dbać o świętość naszego życia i byli jak najlepszymi świadkami i uczniami Chrystusa, świadkami miłości, która zaspakaja nasze serce i sprawia, że życie ma sens”.

Po Mszy św. w auli Biblioteki Diecezjalnej odbyła się sesja inauguracyjna. W słowie powitalnym rektor pelplińskiego seminarium ks. kan. dr Tomasz Huzarek przypomniał, że wyjątkowość uczelni jaką jest seminarium duchowne skupia się  w tym, że „głosząc prawdę o kochającym Bogu, głosimy prawdę o tym, kim jest człowiek”.

Po immatrykulacji pięciu alumnów roku pierwszego wykład inauguracyjny wygłosił prof. ucz. dr hab. Benedykt Odya, prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na temat: „Interpretacje muzyki pasyjnej we współczesnym kontekście duchowego doświadczenia”.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie nowy rok akademicki na wszystkich sześciu latach rozpoczyna 27 kleryków.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny
– Rozmowa z ks. kan. dr Tomaszem Huzarkiem, rektorem WSD w Pelplinie

Immatrykulacja I roku: https://www.facebook.com/radioglos/videos/590181896952304

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11235-inauguracja-w-wsd-diecezji-pelplinskiej-2023-2024

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *