Strona internetowa poświęcona dr Wandzie Błeńskiej w 10 językach

Na tydzień przed rozpoczęciem w Kościele Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku wystartowała redagowana w 10 językach strona internetowa poświęcona dr Wandzie Błeńskiej – lekarce, misjonarce, Matce Trędowatych, kandydatce na ołtarze.

REKLAMA
Poznanianka, która przez 43 lata pomagała trędowatym w Ugandzie, jest jednym z 25 świadków wiary i zaangażowania misyjnego, wybranych na ten szczególny miesiąc misyjny przez Stolicę Apostolską.

Na stronie wandablenska.pl zamieszczono informacje z życia i pracy polskiej lekarki i misjonarki.

„Przesłanie życia pani doktor zostało streszczone w hasłach „wiara”, „misje”, „człowiek”, „pacjent”, „skromność”, „marzenia”. Na stronie internetowej będzie można obejrzeć film o działalności misyjnej dr Błeńskiej, poznać historię jej życia, główne myśli oraz przeczytać wspomnienia tych, którzy ją znali lub z nią pracowali” – mówi KAI ks. Jarosław Czyżewski.

Na stronie zamieszczono również spis odznaczeń, które otrzymała Wanda Błeńska, oraz bogatą galerię zdjęć z jej życia i pracy misyjnej.

„Impulsem do przygotowania strony była informacja podana w ubiegłym roku przez Stolicę Apostolską, że Polka, dr Błeńska, będzie jednym ze świadków wiary miesiąca misyjnego. Pomyślałem, że warto, by powstała witryna jej poświęcona, ponieważ niewiele informacji o pani doktor można było znaleźć dotychczas w Internecie” – mówi KAI ks. Jarosław Czyżewski.

Autor strony internetowej i postulator procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej podkreśla, że witryna została przygotowana w innych językach, poza polskim, by rozpowszechnić osobę i dzieło polskiej leprolog i misjonarki.

Witryna jest redagowana w 10 językach świata: polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Strona jest responsywna, czyli dopasowuje się do rozdzielczości ekranów, np. tabletów czy smartfonów.

Wanda Błeńska (1911-2014) urodziła się w Poznaniu. Od dziecka marzyła o tym, by zostać lekarką na misjach. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Uniwersytecie Poznańskim. W 1951 r. rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie, gdzie spędziła 43 lata. Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu (dziś ośrodek nosi jej imię). Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia tej choroby. Zdobyła serca Ugandyjczyków nie tylko kompetencjami zawodowymi, ale i swoim podejściem do chorych. Nazywano ją Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd.

Wanda Błeńska na stałe wróciła do Polski na początku lat 90., zamieszkując w Poznaniu. Mimo podeszłego wieku do końca życia brała udział w życiu misyjnym Kościoła. Do 93. roku życia prowadziła wykłady w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

W 2003 r. jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestniczyła w misyjnych sympozjach, odwiedzała szkoły i duszpasterstwa.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano też Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu.

W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców na „Poznaniankę stulecia”.

W 2019 r. w Ugandzie w miejscowości Mattuga powstał ośrodek zdrowia pod nazwą „Wanda Matugga Health Center”.

W Befasy na Madagaskarze działa też ambulatorium jej imienia.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.

Każdego 27. dnia miesiąca w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina w Poznaniu odprawiana jest Msza św. w intencji śp. Wandy Błeńskiej. Następnie przy grobie misjonarki, znajdującym się na cmentarzu przy tamtejszym kościele, odmawiany jest różaniec w intencji misji. Modlitwa ta, zainicjowana 27 grudnia 2014 r. przez bp. Szymona Stułkowskiego, trwa nieprzerwanie co miesiąc i jest wypełnieniem słów abp. Henryka Hosera z homilii pogrzebowej misjonarki. Gromadzi w dużym stopniu osoby młode, zaangażowane misyjnie.

Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, wkrótce powinien też rozpocząć się proces beatyfikacyjny pochodzącej z Poznania lekarki. Przygotowaniami do procesu zajmuje się z polecenia abp. Stanisława Gądeckiego ks. Jarosław Czyżewski, u którego można składać świadectwa na temat życia misjonarki (jaroslaw.czyzewski@archpoznan.pl).


Źródło: https://ekai.pl/strona-internetowa-poswiecona-dr-wandzie-blenskiej-w-10-jezykach/
Fot. youtube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *