80. rocznica wybuchu II wojny światowej – uroczystości patriotyczno-religijne w Kaliskach

W gminie Kartuzy miejscem wrześniowej kaźni ludności cywilnej są Kaliska. To tu w lesie mordowano nauczycieli, lekarzy, księży. Na pomniku wypisano liczbę 329 pochowanych.

REKLAMA

Mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach rozpoczęto uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny Światowej i Dnia Weterana o Niepodległość.

Kapryśna pogoda sprawiła, że okolicznościowe przemówienie burmistrza Mieczysława Gołuńskiego, jak i Apel Pamięci oraz część artystyczna – zostały przedstawione w kartuskim kościele św. Kazimierza. Wymowna była obecność młodzieży z Duderstadt, miasta partnerskiego Kartuz. Młodzi ludzie byli obecni na modlitwie w kościele i pod pomnikiem w Kaliskach. Tam delegacje samorządu, instytucji, szkół, harcerzy złożyły kwiaty i hołd mieszkańcom powiatu kartuskiego, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za ojczyznę – ofiarę życia.

Część artystyczną przygotowali uczniowie ze szkoły w Staniszewie. Apel Pamięci czytał dyrektor Paweł Pytka. Do przygotowania uroczystości włączyli się uczniowie II LO w Kartuzach, z klas mundurowych.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6635-80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-uroczystosci-patriotyczno-religijne-w-kaliskach
Fot. UM Kartuzy

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *