Lalkowy: Poświęcenie nowej kapliczki przydrożnej

W poniedziałek, 3 lipca 2023 r. ks. Wojciech Kardyś, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Lalkowach poświęcił nową kapliczkę zbudowaną przy blokach w Lalkowach.

REKLAMA

Jest ona dedykowana św. Józefowi. Parafianie, z których inicjatywy powstało to dzieło, goście i chór Złota Jesień (pod dyrekcją Marzeny Partyki) wzięli udział we wspólnej modlitwie do św. Józefa i śpiewie pieśni na jego cześć. Ideę i genezę powstania kapliczki przybliżył w swym przemówieniu sołtys Lalków Michał Melka.

Pomysł wybudowania kapliczki zapoczątkował około 20 lat temu śp. Mieczysław Partyka. Właśnie wtedy opowiadał sąsiadom o prywatnym objawieniu, które miał otrzymać ok. 2005 r. Mówił, że pewnego razu, gdy wchodził do kościoła, figura Matki Bożej w kruchcie poruszyła się, wskazując dłonią na Jezusa. Od tego czasu Partyka bardzo chciał, by w jego ogródku przy bloku drugim stanęła maryjna kapliczka.

Ówczesny Proboszcz ks. Stanisław Gołąbek nie komentował opowiadanej przez parafianina historii, jednak nigdy w żaden sposób nie podważał wiarygodności jego wizji. Lata mijały. Parafianin zmarł. Pozostała jego rodzina – dalej będąc użytkownikami wspomnianej wyżej działki. Z przyczyn finansowych temat budowy kapliczki pozostał w sferze marzeń.

W roku 2021 na nowo zrodziła się idea budowy kapliczki z figurą św. Józefa. Ideę jej postawienia motywowano przede wszystkim ułatwieniem związanym z tradycją budowania ołtarza na procesję Bożego Ciała: starzejącej się społeczności coraz trudniej było stawiać stelaże pod ołtarz, dlatego uznano, że kapliczka byłaby gotowym ołtarzem na każdy rok.

Kiedy mieszkańcy przedstawili pomysł postawienia kapliczki proboszczowi ks. Wojciechowi Kardysiowi, ten zaproponował, aby była ona poświęcona św. Józefowi, jako że w Kościele powszechnym obchodzono właśnie rok temu Świętemu dedykowany. Plan realizacji dzieła przy blokach uznano za spełnienie życzenia śp. sąsiada (którego rodzina nadal tu zamieszkuje). Zbiórką pieniędzy zajął się mieszkaniec bloków.

Dzięki systematyczności społeczności bloków oraz rodzin mieszkających za blokami w stronę Twardej Góry udało się w dwa lata uzbierać potrzebną kwotę. Trzeba zaznaczyć, że do budowy dzieła dołożyli się również inni mieszkańcy Parafii a także zewnętrzni sponsorzy indywidualni (razem około 30 rodzin). Koszt budowy i wyposażenia kapliczki szacuje się na 30 tys. zł. Budowa kapliczki w ogrodzie przy bloku nr 19 rozpoczęła się 17 maja 2023 i trwała dwa tygodnie.

Prace wykonała Firma MAR-BUD Marcin Targowski z Kamionki. Kapliczka jeszcze bez figury i tablicy służyła już jako ołtarz podczas procesji Bożego Ciała 8 czerwca br.
W poniedziałek, 3 lipca 2023 r. o godz. 18.00 odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki.

Galeria zdjęć TUTAJ.
 
Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10909-poswiecenie-nowej-kapliczki-przydroznej-w-lalkowach
Fot. Ryszard Szczypior

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *