Kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu

Kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu odbędą się w dniach 7-9 lipca w Polsce i w Ukrainie. Wezmą w nich udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie. Podczas uroczystości zostanie podpisane wspólne oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu.

REKLAMA

W piątek, 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, o godz. 11.00, odbędzie się okolicznościowa Liturgia Słowa, w której wezmą udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Podczas Nabożeństwa zostanie podpisane wspólne oświadczenie.

Po uroczystościach w archikatedrze została zaplanowana konferencja prasowa w Domu Arcybiskupów Warszawskich, z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Światosława Szewczuka. Następnie delegacja polsko-ukraińska uda się na pielgrzymkę przebaczenia i pojednania do Ukrainy.

W sobotę 8 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył Mszy św. we wsi Parośl na Wołyniu – miejscu męczeństwa Polaków.

Z kolei w niedzielę 9 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, zostanie odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas. W Eucharystii weźmie udział przewodniczący KEP oraz przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/7-9-lipca-koscielne-obchody-80-rocznicy-tragicznych-wydarzen-na-wolyniu/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *