Pelplin: XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Od 5 lipca do 30 sierpnia 2023 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie trwać będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Koncerty w ramach festiwalu odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w pelplińskiej katedrze. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. 

REKLAMA

Pelpliński festiwal trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6  województwach!

W ciągu ostatnich 24 lat zorganizowaliśmy prawie 700 koncertów z udziałem ponad 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadziliśmy 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydaliśmy 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonaliśmy kilku nagrań archiwalnych. Podczas koncertów prezentujemy światową literaturę muzyczną wszystkich epok, dlatego każdy z naszej niespotykanie obszernej publiczności znajdzie coś co wyniesie na długo z naszych wydarzeń. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny. Na swoim koncie mamy także wiele prawykonań, debiutów, promocji młodych talentów.

Obecnie organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w 2021 roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 750 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, w 2019 roku uhonorowany KRZYŻEM ZASŁUGI przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym PRO ECCLESIA ET POPULO.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. 

HARMONOGRAM WYDARZENIA:

5 lipca 2023 r.
Orkiestra Kameralna “Arte Con Brio” /Bydgoszcz/
Gedymin Grubba – organy /Gdańsk/

12 lipca 2023 r.
Kai Krakenberg – organy /Niemcy/

19 lipca 2023 r.
Zespół Muzyki Dawnej “Alba del Mondo” /Łódź/

26 lipca 2023 r.
Zbigniew Gach – organy /Słupsk/
Ewa Harasimiuk – puzon /Warszawa/

2 sierpnia 2023 r. – OGRODY BISKUPIE W PELPLINIE
Promocja Talentów Gminy Pelplin
Anna Puchowska – gitara
Duet akordeonowy: Tobiasz Urbaniak i Marcin Waszczyk /Warszawa/

9 sierpnia 2023 r.
Franz Hauk – organy /Niemcy/

16 sierpnia 2023 r.
Emmanuel Hocde – organy /Francja/
“O’bows Quartet” /Gdańsk/ (obój, skrzypce, altówka, wiolonczela)

23 sierpnia 2023 r.
Matthias Dreißig – organy /Niemcy/

30 sierpnia 2023 r.
Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Częstochowskiej
Anita Rywalska-Sosnowska – sopran
Marek Piekarczyk – wokal
Jacek Królik – gitara elektryczna
Paweł Gruba – bazuna koncertowa
Paweł Szewczyk – instrumenty perkusyjne
Gedymin Grubba – dyrygent/kompozytor
/koncert nagrywany na żywo dla TVP/

Oficjalna strona Festiwalu – TUTAJ.

Źródło:
https://www.mok.pelplin.pl/wydarzenie-79-xxv_miedzynarodowy_festiwal_muzyki-szczegoly-5052.html
http://pelplin.org.pl/index.php?a=120&b=1&c=1

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *