Z Pelplina do Medjugorie: Pielgrzymi rowerowi ruszyli w drogę

W poniedziałek, 26 czerwca 2023 r.  – po Mszy św. celebrowanej przez biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja – ruszyła Pielgrzymka Rowerowa z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie do Medjugorie. Czterech rowerzystów (3 księży i jedna osoba świecka) do 8 lipca pragną pokonać ponad 1500 km. Jest to pierwszy etap pielgrzymki do Jerozolimy, który będzie kontynuowany w przyszłym roku. Niezwykli pątnicy modlą się o nowe powołania kapłańskie oraz promują materialne wsparcie powstającego w Kartuzach hospicjum.

REKLAMA

26 czerwca z Pelplina wyruszyło czterech rowerzystów do Medjugorie, które jest pierwszym celem pielgrzymki do Jerozolimy. „Zaufanie Panu Bogu, Jego Opatrzności uczy nas pokory”, powiedział szef grupy ks. kan. dr Tomasz Huzarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

„Realizujemy plan tzw. pelegrinationes maiores, czyli pielgrzymek większych, które odbywały się od Średniowiecza”, mówił Radiu Głos przed startem ks. Tomasz Huzarek. Grupa pelplińskich rowerzystów w minionych latach odbyła pielgrzymki do Santiago de Compostella oraz do Rzymu. Do zrealizowania, wspomnianego „pielgrzymowania większego” pozostała wyprawa do Jerozolimy. Ze względu na długość potrzebnego czasu do odbycia tej pielgrzymki, pelplińscy pątnicy na kołach w tym roku wyruszyli do Medjugorie a w przyszłym pojadą z Medjugorie do Jerozolimy. Jak informuje duchowny, dziennie pokonują trasę od 80 do 160 km w zależności od ukształtowania terenu i warunków pogodowych.

„Ufamy Panu Bogu, zdajemy się na Jego Opatrzność, dlatego jedziemy sami bez asysty jakiegokolwiek pojazdu, to uczy pokory”, mówił dalej w wywiadzie rektor pelplińskiego seminarium. Na pytanie o intencje pielgrzymki, ks. Huzarek stwierdził: „od samego początku tego projektu, czyli od 2019 roku towarzyszą nam dwie intencje: trudem pielgrzymki i odprawianymi Mszami św. modlimy się o nowe i święte powołania kapłańskie i za powołanych już kapłanów oraz promujemy inicjatywę powstającego w Kartuzach hospicjum, na które można wpłacać ofiary a my w trakcie pielgrzymki codziennie odprawiamy Msze św. za darczyńców”.

Start poprzedziła Msza św. w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja.

Grupę tworzą trzej księża i jeden mężczyzna świecki. Mają do pokonania ponad 1500 km. Dotarcie do celu planowane jest na 8 lipca.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Zobacz film: https://www.facebook.com/watch/radioglos/?ref=embed_video

Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10871-pielgrzymi-rowerowi-ruszyli-z-pelplina-do-medjugorie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *