„Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – zaproszenie do akcji

Wydarzenie „Dzieci komunijne dzieciom misji” jest doroczną propozycją Papieskich Dzieł Misyjnych skierowaną do dzieci przeżywających uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Akcja zachęca, aby jeden dzień w Białym Tygodniu poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy.

REKLAMA

Tegoroczne hasło koncentruje się na słowach: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Organizatorzy chcą pokazać dzieciom, że „Kościół nie kończy się w parafii, w miejscowości czy nawet w kraju, ale na całym świecie jest jeden i ten sam Kościół założony przez Pana Jezusa”. „Tym samym mamy braci i siostry na całym świecie. I tak, jak w rodzinie ludzie o sobie pamiętają i pomagają, tak i my chcemy pamiętać o dzieciach całego świata” – tłumaczą cel organizacji wydarzenia.

Poprzez włączenie się w akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji”, dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju.

Każda osoba, szkoła lub parafia, która włączy się w akcję otrzymuje w podziękowaniu pamiątkowe obrazki ze słowami papieskiego błogosławieństwa wysyłane z Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W 2022 r. do sekretariatu krajowego PDMD od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęła kwota 1 174 022,09 zł.

PRZYGOTOWANIE DO AKCJI KROK PO KROKU:

  1. Katecheta (lub ksiądz proboszcz) zapoznają się z ideą akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji i przedstawiają pomysł rodzicom. Wspólnie ustalają datę dnia misyjnego w Białym Tygodniu;
  2. Osoby koordynujące akcję zaopatrują się w materiały formacyjne pomocne do przeprowadzenia akcji;
  3. Nauczyciele religii prowadzą z dziećmi lekcję na temat dnia misyjnego w Białym Tygodniu;
  4. Na plakacie akcji osoby koordynujące akcję wpisują konkretną datę, kiedy dzień misyjny odbędzie się w parafii, i zawieszają plakat w kościele lub/i szkole;
  5. Rodzice, katecheci i księża przygotowują wraz z dziećmi misyjną oprawę Mszy Świętej: modlitwę powszechną, procesję z darami, śpiew, dekoracje itp.;
  6. W czasie dnia misyjnego w Białym Tygodniu wszyscy modlą się za misje i misjonarzy;
  7. Ewentualne ofiary materialne są zbierane i przesyłane do PDM, skąd zostaną przekazane do najbardziej potrzebujących dzieci świata.

Papieskie Dzieła Misyjne/ BP KEP

PRZYDATNE LINKI:

Więcej na temat całej akcji i tegorocznej edycji:
https://missio.org.pl/dzieci-komunijne-dzieciom-misji/
https://missio.org.pl/category/bialy-tydzien/

Znaczenie tegorocznego plakatu i obrazka:
https://missio.org.pl/bialy-tydzien/dzieci-komunijne-dzieciom-misji-2023-plakat/

Playlista na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=kOx-AVzfcGg&list=PLrt0o4_wBzBWChHtrfqTmXrC1mx3wV5sh

Źródło: https://episkopat.pl/maj-czerwiec-dzieci-komunijne-dzieciom-misji/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *