Pelplin: Msza Święta Krzyżma w bazylice katedralnej

Ponad 300 kapłanów wypełniło w Wielki Czwartek, 6 kwietnia 2023 r. na Mszy św. Krzyżma bazylikę katedralną w Pelplinie. W homilii biskup Ryszard Kasyna apelował o jedność w Kościele i we wspólnocie kapłańskiej: „Niech nas Męka Chrystusa broni od burzenia jedności Chrystusowego Kościoła”.

REKLAMA

Ponad 300 kapłanów wypełniło w Wielki Czwartek na Mszy św. Krzyżma bazylikę katedralną w Pelplinie. W homilii biskup Ryszard Kasyna apelował o jedność w Kościele i we wspólnocie kapłańskiej: „Niech nas Męka Chrystusa broni od burzenia jedności Chrystusowego Kościoła”.

Mszę św. z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną oraz biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem koncelebrowało ponad 300 prezbiterów.

Już we wstępie swojej homilii biskup Kasyna przypomniał, że przynajmniej raz w roku prezbiter powinien koncelebrować Mszę św. ze swoim biskupem, „gdyż jest to ważny znak kościelnej jedności i wspólnoty”.

Hierarcha nawiązał do modlitwy Jezusa w Wieczerniku, gdy prosił o jedność uczniów. „Widział bowiem nie raz uczniów spierających się o to, który ma być największy, który ma rządzić i przewodzić”, powiedział kaznodzieja i dodał, że „Jezus spostrzegał, że podział wśród uczniów jest śmiertelną i niszczącą chorobą”.

W tym kontekście duchowny wymieniał niektóre grzechy przeciw jedności: „zazdrość, zawiść, dążenie do osobistych korzyści zamiast do dobra wszystkich, osądzanie innych”.

Bp Kasyna zauważył, że „Syn Boży przychodzi na ziemię, aby przywrócić zerwaną jedność” a „Duch Pański jest tym, który zawsze jednoczy”.

Kaznodzieja apelował do księży: „Niech nas Męka Chrystusa broni od burzenia jedności Chrystusowego Kościoła. Niech nas broni od współpracy z diabłem, autorem rozbicia i niezgody”.

W końcowej części homilii bp Kasyna rysował charakterystykę tożsamości kapłana, który „jest przede wszystkim zwiastunem i nauczycielem Ewangelii, jest człowiekiem wiary i modlitwy, cierpliwym i przyjaznym chrześcijaninem, duszpasterzem, jest kimś kto szuka niezatrutych źródeł duchowości i z nich czerpie”.

Podczas liturgii dokonał się obrzęd święcenia oleju chorych, katechumenów i krzyżma. Obecni księża odnowili tradycyjnie swoje przyrzeczenia kapłańskie. Po Mszy św. miał miejsce wspólny obiad w seminarium duchownym.

Galeria zdjęć nr 1 TUTAJ.

Galeria zdjęć nr 2 TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny – Msza Św. Krzyżma w Bazylice Katedralnej w Pelplinie 06.04.2023 r.

Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/msza-krzyzma-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie-z-udzialem-ponad-300-kaplanow/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10629-msza-krzyzma-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie-a-d-2023

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *