Hopowo: Misterium Męki Pańskiej wyśpiewane na rockowo

W niedużym kościele pw. Nawiedzenia NMP w Hopowie wystawiono Misterium Męki Pańskiej w niecodziennej formie – rock-opery, którą stworzył śp. ks. Zygmunt Słomski. Przeplatane fragmentami Ewangelii utwory przeniosły słuchaczy na drogę na Golgotę.

REKLAMA

Wykonawcami misterium były panie z parafialnej scholi z Agnieszką Flisikowską i zaproszeni goście z muzycznego świata gdańskiego bluesa. Śpiewający partie Jezusa Romuald “Mały” Sławiński przyleciał na występ z Irlandii.

Rock-Opera – Misterium Męki Pańskiej powstało w 1985 roku. Słowa i muzykę napisał śp. ks. Zygmunt Słomski, co roku rozbudowując dzieło o kolejne pieśni, występujące postacie.

– W latach 90. mieszkałem na Przymorzu i chodziłem do słynnego przymorskiego “okrąglaka” a tam często grał zespół klerycy z naszego oliwskiego seminarium – wspomniał Romuald Sławiński. – Jednym z kleryków, który tam śpiewał i grał na gitarze przyszły ksiądz, Zygmunt Słomski. – Jako czteroklasista nie marzyłem ani nie wyobrażałem sobie, że za parę lat będę śpiewał i grał z księdzem, już jako wikarym, w zespole na gdańskiej Zaspie. On lubił takie klimaty jak Beatelsi, Czerwone Gitary, to było słychać w jego muzyce. Potem, już jako uczeń szkoły muzycznej, trafiłem do parafii św. Kazimierza, tam przez wiele, wiele lat graliśmy koncerty, jeździliśmy po klasztorach, różnych miejscach w całej Polsce. Razem pisaliśmy też piosenki. Zygmunt miał wielki wpływ na to, co robię dzisiaj. Nie wyobrażam sobie nie grać w kościele. On mnie tym zaraził i teraz, od 16 lat mieszkam w Irlandii, też śpiewam jego piosenki. Śpiewniki są pełne jego piosenek. Gdy pielgrzymka wchodziła na Jasną Górę, to na stoiskach z dewocjonaliami sprzedawano również płyty, odtwarzano je na magnetofonach. Więc praktycznie pielgrzymkę witał Zygmunt Słomski. Kiedy była audiencja  u Ojca św., ten powiedział: “zabraniam Ci zaprzepaścić ten dar.” Ksiądz Zygmunt odszedł w październiku 2022 r. i chcemy mu oddać hołd, to pasuje, teraz, w Wielkim Poście.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Rock opera Misterium Męki Pańskiej w Hopowie

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10537-robocze

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *