Ekstremalne Drogi Krzyżowe 2023 w diecezji pelplińskiej – zaproszenie

Pod koniec Wielkiego Postu (w tym roku 24 i 31 marca) wiele osób wyruszy na trasy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Po wspólnym udziale w Mszy św., każdy indywidualnie lub w małej grupce, bez względu na pogodę rozpocznie swoją wędrówkę na trasie ok. 40 km, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

REKLAMA

Droga zazwyczaj prowadzi drogami leśnymi i polnymi, z dala od zabudowań. Kilometry są pokonywane w ciszy, przy świetle czołówki. Uczestnikom towarzyszą specjalnie przygotowane rozważania stacji drogi krzyżowej jak i aplikacja w telefonie ze śladem gps, która pomaga podążać zgodnie z wyznaczoną trasą.  

Pierwsza EDK odbyła się w Krakowie w 2009 r. z inicjatywy ks. Jacka Stryczka. Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem: „Idę, bo szukam nadziei”. Jaki jest cel tej nocnej wyprawy? „To doświadczenie Boga w swoich słabościach, po to by stać się piękniejszym człowiekiem mocą Jego zbawczej męki” – wyjaśniają jej pomysłodawcy.

Idea EDK na tereny diecezji pelplińskiej dotarła w 2016, kiedy to z  inicjatywy s. Mirony Turzyńskiej po raz pierwszy uczestnicy wyruszyli z kościoła w Dziemianach na jedyną Kalwarię w diecezji pelplińskiej w Wielu. Pokonując trasę 42 km doświadczyli wyjątkowych chwil, nie tylko w pokonywaniu i przekraczaniu samego siebie, ale i też autentycznego spotkania z Bogiem. To wyzwanie często staje się przełomem w życiu. Wiem, że to jest może trudne i dziwne dla tych, którzy nigdy nie byli na EDK, ale zapewniam wszystkich, którzy pójdą na Ekstremalną Drogę Krzyżową, że oprócz wysiłku i zmęczenia, ta wędrówka zapewnia możliwość odkrycia siebie. Ta droga zmienia, boli, ale też umacnia wiarę. To straszliwe zmęczenie pozwala zbliżyć się do Boga, odczuć Jego moc w ludzkich słabościach, a w nocnej ciszy spotkać prawdziwego siebie – mówi jeden z uczestników  Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Można powiedzieć, że to sami uczestnicy swym świadectwem propagują to wyjątkowe przeżywanie Drogi Krzyżowej.

W bieżącym roku już ponad 20 miejsc w diecezji pelplińskiej zadeklarowało organizację tej niecodziennej drogi krzyżowej wg. wymagających standardów zalecanych przez inicjatorów EDK na terenie naszej diecezji:
– 17 marca na trasę wyruszy Skórcz.
– 24 marca trud ekstremalnej drogi podejmą: Chojnice, Czarna Woda, Dziemiany, Garczegorze, Kartuzy, Objazda, Pelplin, Półczno, Starogard Gd., Wętfie, Zblewo.
– 31 marca: Kołczygłowy, Nowe, Osieczna, , Sierakowice, Sucha, Śliwice, Tczew, Zamarte

W naszej diecezji przygotowano ponad 30 tras o różnych długościach. Najkrótsze mają 30 km (z ponad 500 m przewyższeń), a najdłuższa św. Rity (EDK Dziemiany) –  55 km. Wyznaczone trasy prowadzą na Kalwarię Wielewską i do sanktuariów na terenie diecezji, kilka tras tworzy pętle. Z każdą, kolejną edycją EDK, mimo ekstremalnej drogi, pojawia się coraz większa liczba chętnych, a wielu podejmuje ten trud każdego roku.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową: https://www.edk.org.pl/
Na tej stronie można znaleźć wszystkie miejsca, w których odbywa się EDK i na tej stronie również można zapisać się na wybraną trasę. Każdy kto już uczestniczył, zapewnia, że warto podjąć to wyzwanie! Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, którego się podjął i wygrał. Odwagi!

Siostra Mirona Turzyńska,
Lider Okręgu Pomorskiego

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10536-ekstremalne-drogi-krzyzowe-w-diecezji-pelplinskiej-w-2023-r

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *