Pelplin: Ofiarowanie Pańskie i Dzień Życia Konsekrowanego w katedrze

2 lutego 2023 r. przeżywamy Święto Ofiarowania Pańskiego, które potocznie nazywane jest przez nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ w tym dniu podczas Mszy Świętej odbywa się poświęcenie gromnic. 2 lutego to także w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji Mszy św. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie przewodniczył i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj.

REKLAMA

W Święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice katedralnej w Pelplinie  zgromadziły się osoby konsekrowane z całej diecezji pelplińskiej. W homilii biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj powiedział: „Jesteście piękną twarzą Kościoła”.

Po procesji ze świecami wewnątrz świątyni rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu duchownych pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja.

W homilii główny celebrans nawiązał do obrazu Narodzenia Pańskiego w ołtarzu mariackim pelplińskiej katedry. Zauważył, że „ci, którzy są blisko Jezusa są rozświetleni a ich twarze pięknieją”.

Uzasadniając doroczne spotkanie osób konsekrowanych kaznodzieja akcentował: „Jesteśmy tutaj, gdyż my kochamy Kościół i musimy mówić o pięknie Kościoła, który jest święty, gdyż ożywia Go Chrystus i Duch Święty swoją miłością”. W tym Kościele „my grzesznicy dążymy do świętości”, kontynuował.

Przypominając misję Kościoła realizowaną przez osoby konsekrowane, bp Okroj podkreśl, że „dla Kościoła ważny jest każdy człowiek”. „Piękna jest ta twarz Kościoła, gdzie człowiek pozwala Kościołowi dobrowolnie się formować”, mówił biskup pomocniczy. Zwracając się uczestników liturgii kaznodzieja stwierdził: „Jesteście piękną twarzą Kościoła, bo osoby konsekrowane to Kościół, który jest piękną twarzą Kościoła”. Uzasadniając to stwierdzenie duchowny przypomniał liczne dzieła duchowe i materialne podejmowane przez zakony i zgromadzenia w służbie człowiekowi.

Po homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia podejmowane podczas ślubów i konsekracji.

Spotkanie zakończył wspólny obiad.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia bpa Arkadiusza Okroja 2.02.2023 r.
– Wypowiedzi uczestników uroczystości w Katedrze 2.02.2023 r.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10455-ofiarowanie-panskie-i-dzien-zycia-konsekrowanego-w-pelplinskiej-katedrze

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *