Zaprezentowano zdrapkę wielkopostną 2023

Zaprezentowano tegoroczną Zdrapkę Wielkopostną. Jej hasło brzmi „Pokój Mój daję wam”. Zdrapka to karta – kalendarz na Wielki Post z zadaniami na każdy dzień. Zadania te przypominają o modlitwie, poście i jałmużnie, praktykach, które zwłaszcza w Wielkim Poście powinny być podejmowane.

REKLAMA

Zdrapka Wielkopostna już po raz 9. zaprasza do aktywnego i świadomego przeżywania Wielkiego Postu. Dzieło tworzone jest we współpracy z katolickimi influencerami, wspólnotami religijnymi i mediami. Z wsłuchiwania się w różne głosy i inspiracje rodzi się zestaw zadań, które można realizować samodzielnie lub z innymi – z rodziną i we wspólnocie. Zadania bazują na trzech tradycyjnych praktykach wielkopostnych: modlitwie, poście i jałmużnie. Akcentują przy tym ich pozytywny wydźwięk, dobre owoce ich praktykowania. Zdrapkowe ćwiczenia pozwalają zaprosić Pana Boga do naszego zwyczajnego życia i powierzyć Mu wszystko to, co nas najbardziej zajmuje: relacje z bliskimi, obowiązki, czas wolny, zdrowie, aktywność fizyczną czy troskę o środowisko. A przy okazji pokazują, że wysiłek duchowy może sprawiać radość.

Jak korzystać ze zdrapki? – Każdego dnia na karcie – kalendarzu można zdrapać kolejne pola, na których czekają konkretne zadania do wykonania.

Nowością w tegorocznej edycji zdrapki jest częściowa rezygnacja z porządku chronologicznego. Na niektórych polach daty zastąpione zostały inspiracjami typu „WIARA”, „MODLITWA”, „DZIAŁANIE”, „RUSZAJ W TEREN”. Nie trzeba zdrapywać po kolei. Można kierować się potrzebą ducha i ciała.

Zdrapka posiada Nihil Obstat. Organizatorem akcji jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce (wzch.org.pl). Współtwórcami najnowszej edycji są m.in. s. Anna Maria Pudełko, Krzysztof Dzieńkowski SJ, Marcin Gomułka, @zakochana_w_jezusie, @jagopeppermint, Olivia i Piotr (@podboje_we_dwoje), Tomasz Samołyk, Paulina Chmielewska, Malgorzata Bartas-Witan, ks. Sebastian Picur, ks.Dariusz Kamiński, ks. Krzysztof Kołtunowicz, ks. Piotr Jaroszewicz, ks. Teodor Sawielewicz, ks. Paweł Michalewski i ks. Tomasz Kozłowski.

W zamyśle organizatorów zdrapka to narzędzie katechizujące i ewangelizujące. Można ją rozdawać, przekazywać różnym osobom jeszcze przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jednym z pomysłów popularyzacji zdrapek jest inicjatywa rozdawania ich jako walentynek.

Inicjatywą popularyzującą zdrapkę jest też zaplanowana już po zakończeniu Wielkiego Postu Wielkanocna Loteria z nagrodami. Można wziąć w niej udział również jeśli nie posiada się zdrapki.

Więcej informacji na stronie: zdrapkawielkopostna.pl

Źródło: https://www.ekai.pl/zaprezentowano-zdrapke-wielkopostna-2023/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *