Konkurs poetycko-plastyczny o bł. Karolinie Kózkównie – zaproszenie

„Nieść świadectwo pokoju” to hasło XX ogólnopolskiego konkursu poetycko – plastycznego związanego z życiem i przesłaniem bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli z całej Polski.

REKLAMA

– Spodziewamy się, że prace plastyczne i poetyckie mogą nawiązywać do wojny na Ukrainie. Bł. Karolina zginęła w czasie wojny, była i jest świadkiem pokoju. Taki temat można przedstawić w pracach a także ukazać pokój w sercu, rodzinie i w środowisku, w którym żyjemy. Organizując ten konkurs chcemy przybliżyć postać bł. Karoliny Kózkówny jako wzór do naśladowania. To okazja do poznania ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu oraz podczas walki o swoją wolność i godność – mówi jedna z organizatorek Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Zgłoszenia udziału w konkursie wraz z podpisanym oświadczeniem i pracami konkursowymi należy przesłać lub dostarczyć osobiście do dnia 5 marca 2023 r. na adres Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał–Ruda.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 30 maja 2023 r. w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie.

Organizatorem konkursu są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Źródło: https://www.ekai.pl/konkurs-poetycko-plastyczny-o-bl-karolinie-tym-razem-poswiecony-jest-pokojowi/
Fot. Hubert Szczypek

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *