Pelplin: W stulecie Związku Polaków w Niemczech – zaproszenie

W czwartek, 17 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się konferencja poświęcona ZPwN oraz ks. Bolesławowi Domańskiemu. Wśród referentów: Ryszard Szwoch – z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, Krystian Rink – diakon WSD w Pelplinie oraz red. Piotr Szubarczyk.

REKLAMA

W tym roku mija 100. Rocznica powstania Związku Polaków w Niemczech. Działalność tej organizacji, zasłużonej dla obrony polskości, związane jest także z… Pelplinem. To tutaj kształcił się w Collegium Marianum i Seminarium Duchownym Bolesław Domański – prezbiter Kościoła chełmińskiego. W 1903 r. zrezygnował ze stanowiska profesora filozofii w pelplińskim seminarium. Do końca życia był proboszczem w Zakrzewie na Złotowszczyznie, gdzie nie tylko ożywił życie religijne, ale działał na rzecz przyłączenia tych ziem do Polski. Kiedy w 1930 r. Zakrzewo znalazło się na terytorium Rzeszy Niemieckiej, podejmował liczne inicjatywy na rzecz zachowania polskości. W 1922 r. był jednym z założycieli Związku Polaków w Niemczech. Zmarł 21 kwietnia 1939 r., pochowany został w Zakrzewie.

W czwartek, 17 listopada 2022 r. o godz. 10.00 w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się konferencja poświęcona ZPwN oraz ks. Domańskiemu. Wśród referentów: Ryszard Szwoch – z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, Krystian Rink – diakon WSD w Pelplinie oraz red. Piotr Szubarczyk.
Głównym organizatorem jest konfederacja Orderu Św. Stanisława z Wielkim Mistrzem Stefanem Kukowskim na czele. Partnerami zaś: Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, Collegium Marianum, Binlioteka Diecezjalna im. bpa Jana Bernarda Szlagi, Urząd Miasta i Gminy.
Wstęp wolny.

Źródło:
http://seminariumpelplin.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-konferencje-naukowa/
http://www.biblioteka.diecezja-pelplin.pl/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *