Dotarły trumny trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie

Chwilę po godz. 13 na płycie wojskowej części lotniska Warszawa-Okęcie wylądował samolot wojskowy CASA z trumnami trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. O godz. 15 w Świątyni Opatrzności Bożej Mszą św. sprawowaną przez abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczną się uroczystości pogrzebowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Po Mszy św. trumny zostaną złożone w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, utworzonym w podziemiach świątyni.

REKLAMA

Na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu odbyła się ceremonia powitania prezydentów RP. Po przeniesieniu trumien w asyście wojskowego posterunku honorowego odegrany został Mazurek Dąbrowskiego i odmówiona modlitwa przez ks. mjr. Marcina Janochę, sekretarza biskupa polowego, kapelana 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. – Zgromadziliśmy się, na płycie Wojskowego Portu Lotniczego, aby powitać na polskiej ziemi prochy prezydentów Rzeczpospolitej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Wierzymy, że śmierć naszych braci jest początkiem nowego, lepszego życia, a nasza rozłąka z Nimi jest przejściowa. Ufamy, że spotkamy się znowu z Nimi w domu naszego Ojca – modlił się kapelan.

– Dziś po długiej podróży nasi prezydenci na uchodźstwie, prezydenci Rzeczpospolitej Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski wracają na polską ziemię. Wracają tam, gdzie jest ich miejsce. Wracają i będą spoczywać w spokoju, na zawsze i będą jednocześnie na zawsze świadkami prawdy , ciągłości i marzenia o wielkości Rzeczpospolitej – powiedział premier. Szef Rządu podkreślił, że prezydenci na uchodźstwie zbudowali na obczyźnie równoległą polis, która była zadrą dla władz komunistycznych.

Podczas ceremonii powitania Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina.
Hołd zmarłym na Okęciu oddali przedstawiciele władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz członkowie rodzin prezydentów. Obecni byli reprezentanci Polonii, m.in. harcerze z ZHP poza Granicami Kraju. W ceremonii na lotnisku uczestniczyli m. in. premier Mateusz Morawiecki, Jan Dziedziczak, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, gen. bryg. Paweł Bigos, dowódca 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

O godz. 14 kondukt żałobny wyruszył do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w intencji prezydentów RP na uchodźstwie. Eucharystii będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu Mszy św. głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Około godz. 16.45 w Mauzoleum Prezydentów RP nastąpi złożenie trumien do sarkofagów, poprzedzone salwą honorową. Odezwą się dzwony kościołów w całej metropolii warszawskiej. Wierni będą mogli zobaczyć Mauzoleum po zakończeniu uroczystości. Dziś otwarta zostanie także Izba Pamięci z ekspozycją prezentującą dorobek kontynuatorów II RP na uchodźstwie. Sprowadzenie do Polski prochów Prezydentów RP na uchodźstwie jest symbolicznym zamknięciem trwających od 2018 r. obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości zostały zainicjowane i zorganizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”.

Źródło: https://www.ekai.pl/trumny-trzech-pierwszych-prezydentow-rp-na-uchodzstwie-dotarly-do-polski/
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *