Finał IX Konkursu Biblijnego w Chojnicach

W sobotę odbył się finał IX Konkursu Biblijnego. 

REKLAMA

Za nami finał IX Konkursu Biblijnego organizowanego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej,odbywającego się pod patronatem kuratorów oświaty województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu były teksty biblijne podejmujące tematykę braterstwa. W konkursie na etapie szkolnym 7 grudnia 2017 r. wzięło udział 2362uczniów z 82 szkół podstawowych oraz 1233 uczniów z 53 szkół podstawowych z klasami gimnazjalnymi. Etap rejonowy odbył się 27 lutego 2018 r. w pięciu miastach naszej diecezji: Tczewie (Liceum Katolickie), Kościerzynie (parafia Świętej Trójcy), Lęborku (Gimnazjum Katolickie), Chojnicach (Parafia Ścięcia Św. Jana Chrzciciela) i Świeciu (Gimnazjum Katolickie). Uczestniczyło w nim 394 uczniów ze szkół podstawowych oraz 156 uczniów z klas gimnazjalnych. Z etapu rejonowego do finału zakwalifikowało się 59 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz 64 uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.Finał został zorganizowany w Chojnicach przez parafię Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela 21kwietnia 2018 r. Oto ostateczne wyniki konkursu:

 
 
 
Klasy IV-VI szkoły podstawowej
 
I miejsce
 
Krzysztof Sowa, Szkoła Podstawowa nr 1 w Człuchowie
 
II miejsce
 
Liliana Windorpska, Szkoła Podstawowa w Dziemianach
 
III miejsce
 
Weronika Huebner, Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie
 
Wyróżnienie
 
Anna Witos, Szkoła Podstawowa w Miechucinie
 
Maksymilian Drewa, Szkoła Podstawowa w Dziemianach
 
Marta Styp Rekowska, Szkoła Podstawowa w Niezabyszewie z filią w Rekowie
 
 
 
Klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne
 
I miejsce
 
Maria Duks, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tucholi
 
II miejsce
 
Patrycja Lubotzka, Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej
 
III miejsce
 
Julia Jaworska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bytowie
 
Agata Warsińska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
 
Wyróżnienie
 
Marcin Kramek, Gimnazjum Gminne w Rychnowach, klasy gimnazjalne w Barkowie
 
 
 
Zwieńczeniem konkursu było nabożeństwo Słowa Bożego w Kościele Gimnazjalnym, któremu przewodniczył ks. prał. Marian Szczepiński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Pogratulował on wszystkim uczniom nie tylko uzyskanych wyników, ale przede wszystkim odkrywania w Biblii drogi do przeżywania swojej relacji z drugim człowiekiem. Ksiądz Prałat podkreślił, że braterstwo jest bardzo ważnym elementem w wychowaniu ku dorosłości. Spoglądając na karty Pisma Świętego, zauważa się, jak wiele relacji braterskich zostało zakłóconych przez zazdrość, ambicje i rywalizację. Drogą ku braterstwu dla młodego człowieka jest sam Jezus, objawiający każdemu z nas piękno relacji braterskich.
 
Po nabożeństwie ks. prał. Szczepiński wręczył najlepszym uczniom dyplomy i nagrody książkowe. Najlepsi uczniowie na obu poziomach konkursu otrzymali również nagrodę w postaci wyjazdu na kolonie ufundowaną przez Caritas Diecezji Pelplińskiej. Fundatorami książek dla wszystkich laureatów była Kuria Diecezjalna Pelplińska oraz Urząd Miasta w Chojnicach. Ks. Wojciech Pikor, przewodniczący komisji konkursowej z ramienia WT UMK, gratulując uczniom, wyraził swoją wdzięczność wobec nauczycieli za ich zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu. Słowa wdzięczności skierował również pod adresem ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Oddzielne słowo podziękowanie zostało wyrażone wobec ks. prał. Jacka Dawidowskiego, proboszcza parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela, oraz ks. Marka Bogusza, wikariusza tejże parafii, kórzy zorganizowali finał konkursu. Dodać należy, że stroną organizacyjną konkursu na wszystkich poziomach zajmował się ks. dr. Wiesław Szuca, któremu należą się za to szczególne słowa uznania i wdzięczności.

ks. Wojciech Pikor

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *