5. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych

Z udziałem ponad 2 tys. kleryków na Jasnej Górze odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych.

REKLAMA

Spotkanie odbywało się pod hasłem: „W sercu Jezusa, w sercu Maryi”. W tym roku szczególnym gościem pielgrzymki był abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Spotkania jasnogórskie odbywają się co pięć lat, a uczestniczą w nich alumni seminariów duchownych z Polski oraz delegacje z krajów sąsiedzkich wraz ze swymi formatorami.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w języku łacińskim w jasnogórskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył abp Jorge Carlos Patrón Wong. – Noszę w sercu żywe wspomnienie spotkania Ojca Świętego z seminarzystami i kapłanami studiującymi w Rzymie, które odbyło się miesiąc temu. Papież Franciszek zachęcił nas wówczas do tego, abyśmy na zawsze pozostali pielgrzymami – mówił w homilii gość z Watykanu. Podkreślał, że „ksiądz nigdy nie powinien być spokojny, nieruchomy, przekonany o tym, że wszystkie rzeczy są dobrze poukładane”. – Przeciwnie, ma żyć jak uczeń, a więc być ciągle w drodze, zasłuchany w Ducha Świętego – podkreślał.

Kaznodzieja zauważył, że „piękna tradycja tej maryjnej pielgrzymki ożywia naszą świadomość podążania za Panem”. – Bóg zawsze zatroskany o swoje dzieci i czuwający nad ich historią, miłosiernym okiem wejrzał na Polskę ochrzczoną w 966 r. i nawiedził ją poprzez obraz jasnogórski. Wy zaś podejmujecie trud pielgrzymi i prosicie Czarną Madonnę o łaskę bycia na Jej wzór, uważnymi na głos Pana, otwartymi na Jego zamysł, hojnymi w czynieniu tego, o co zechce was poprosić – mówił arcybiskup. Dodawał, że „nie chodzi przy tym jedynie o pewną tradycję, której należy uczynić zadość, ale o takie spotkanie, które ożywia pamięć o matczynej obecności Maryi na waszej ziemi, a jednocześnie zaprasza do podjęcia dzisiaj, w tym czasie, misji apostolskiej i kapłańskiej”.
 
– Hasło tegorocznej pielgrzymki „W sercu Jezusa, w sercu Maryi” oznacza pójście do serca, czyli głębiej i dotknięcie centrum wszystkiego. To znaczy zgłębić otrzymany dar i uczynić z niego centrum waszego życia kapłańskiego, kładąc nacisk zwłaszcza na ewangelizację – powiedział gość z Watykanu.
 
Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; bp Andrzej Jeż, ordynariusz diec. tarnowskiej; abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy; bp Damian Bryl, biskup pomocniczy arch. poznańskiej oraz bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.
 
-Gromadzimy się w ramach 5. Pielgrzymki Seminariów Duchownych, seminarzystów na Jasną Górę, by wraz z Maryją prosić dla każdego z nas o dar głębokiej wiary oraz o dar zażyłości z Bogiem, Dawcą powołania – powiedział w słowach powitania o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Dodał, że „wpatrujemy się w serce Jezusa i serce Maryi wpisując w nie historie naszego życia i kapłańskiego powołania”. – Pragniemy, by te dwa serca były dla nas tym najważniejszym seminarium, przestrzenią, w której będziemy poszukiwać wzoru dla naszej przyszłej kapłańskiej posługi – mówił o. Generał.
 
– Przede wszystkim jest to wydarzenie, które pokazuje, że tych, którzy idą do kapłaństwa, łączy bardzo szczególna miłość do Matki Bożej – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podkreślił, że „przybywamy na Jasną Górę, żeby umocnić nasze serca na drodze pielgrzymowania ku Chrystusowemu kapłaństwu i drodze posługiwania ludowi Bożemu”. – Chcemy to czynić tak, jak czyniła to Matka Boża – mówił ks. Prymas. Zauważył, że wobec alarmu spadku powołań jest to także „wielka mobilizacja do tego, by się modlić i wołać, aby Pan posyłał wciąż nowych robotników na swoje żniwo”.
 
-To spotkanie jest umocnieniem więzi braterskiej między seminariami, ale również wymianą doświadczeń, jak wygląda życie w innych seminariach duchownych – powiedział diakon Bartosz Samełko z seminarium łomżyńskiego, który w spotkaniu jasnogórskim uczestniczył po raz drugi. – Jest to przede wszystkim poczucie wspólnoty i dostrzeżenie tego, że Pan Bóg cały czas powołuje młodych ludzi, że choć czasy się zmieniają, zmienia się podejście ludzi do różnych spraw, to wciąż są ci, którzy idą odważnie za głosem Pana – dodał Paweł Wiśniewski również z seminarium łomżyńskiego.
 
– Wracam do Rzymu odnowiony w moim sercu, dzięki waszym sercom i dzięki sercu Jezusa i Maryi – powiedział abp Wong na zakończenie Mszy św. dodawał, że wiele razy podczas tej pielgrzymki wracał do niego obraz św. Jana Pawła II, jako kleryka i jako kapłana. – Kiedy patrzę na kleryka lub kapłana z Polski to przypominam sobie od razu o tak wielu polskich świętych. Kiedy przyjedziecie do Rzymu z pielgrzymką to powiadomcie mnie o tym – mówił gość z Watykanu. Podkreślał, że mógł doświadczyć tu piękna życia kapłańskiego, „w którym wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi”. – Staramy się jak najbardziej, by być dobrymi uczniami Jezusa i synami Maryi – dodawał arcybiskup.
 
Mszę św. na Jasnej Górze poprzedziła procesja z archikatedry, którą poprowadził abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Na zakończenie pielgrzymki seminarzyści dokonali aktu zawierzenia Matce Bożej. Wypowiedział go abp Wacław Depo. – Wiemy, że bez pomocy Ducha Świętego nikt z nas nie wyzna przed ludźmi, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem wyjednaj nam dar przemiany i umocnienia serc – mówił metropolita częstochowski. „Pragniemy wejść w głębię serca Jezusa i Twoje serce Maryjo. Chcemy przez to kształtować w sobie miłość służebną, która jest kryterium uczniów Chrystusa zapisaną na kartach Ewangelii”, modlił się abp Depo. Błagał Matkę Bożą, „by na polskiej ziemi mimo kryzysów rodzinnych i pełzającej sekularyzacji nie zabrakło odważnych i wiernych do końca głosicieli Ewangelii, szafarzy sakramentów świętych i budowniczych wspólnot Kościoła”.
 
Obecnie w Polsce w seminariach diecezjalnych i zakonnych przygotowuje się do kapłaństwa 3 150 alumnów.
 
it / Jasna Góra
Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *