Niedziela Miłosierdzia Bożego

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego.

REKLAMA

W Polsce główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W związku z tym, że jest to również święto patronalne Caritas, w kościołach tego dnia będą zbierane ofiary do puszek na rzecz jej podopiecznych. Niedziela Miłosierdzia rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.

 
Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, odbędą się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. W programie zaplanowano całonocne czuwanie z soboty na niedzielę. Rozpocznie się ono o godz. 21.00 Drogą Miłosierdzia „Krzyż niosący nadzieję” transmitowaną w TVP 3. Po godz. 22.00 zebrani będą modlić się pierwszymi Nieszporami Niedzieli Miłosierdzia. Następnie odbędzie się celebracja: „Dla ciebie błogosławię krajowi całemu”, po której Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Jan Zając. Po godzinie 2.00 zebrani będą się modlić różańcem w intencji Ojczyzny i odmówią modlitwę o owocne przeżycie Niedzieli Miłosierdzia. W niedzielę 8 kwietnia Mszy św. o godz. 8.00 w bazylice będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń, o godz. 16.00, przy ołtarzu polowym – bp Damian Muskus,  a o godz. 18.00, w bazylice – kard. Stanisław Dziwisz. Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. polowa o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 1.
 
Niedziela Miłosierdzia Bożego jest również świętem patronalnym Caritas. Z tej okazji w diecezjach i parafiach organizowane są spotkania parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas oraz pracowników i podopiecznych diecezjalnych i parafialnych Caritas. Tego dnia do puszek zbierane będą ofiary na rzecz potrzebujących. Z okazji Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę, Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania, które każdego dnia będą publikowane na stronie www.caritas.pl.
 
Zwieńczeniem Tygodnia będzie XV Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w sobotę, 14 kwietnia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.
 
Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała s. Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).
 
Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji krakowskiej wpisał w 1985 r. kard. Franciszek Macharski. Następnie zrobili to niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji s. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Papież ogłosił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.
 
Od 2013 r. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele Tydzień Miłosierdzia. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.
Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *