Grekokatolicy obchodzą dziś wigilię Jordanu

Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem.

REKLAMA

Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.

– Jest to jedno z dwunastu największych świąt i jedno z najstarszych. Jego początki sięgają drugiego wieku. Początkowo obejmowało Boże Narodzenie, przybycie mędrców, chrzest Pana Jezusa i ucztę w Kanie Galilejskiej – powiedział KAI abp senior Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.
 
Jutro wierni zgromadzą się w świątyniach, a potem udadzą się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Taki sam obrzęd, tyle że w świątyniach, odbywa się już dzisiaj. – Jest to ta sama liturgia wielkiego poświęcenia. Odprawiana jest ona dwa razy – zaznacza abp Martyniak.
 
Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.
 
Dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.
 
W piątek w Przemyślu Boskiej Liturgii (Mszy św.) w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie nastąpi poświęcenie wody. W uroczystościach wezmą także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.
 
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.
 
W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.
 
Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *