Sianowo: Odpust u Królowej Kaszub – relacja

Do prawie 20 tysięcy pielgrzymów zebranych w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie 17 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił, że „każdy dobry czyn wyrasta z naszego modlitewnego trwania”.

REKLAMA

Na doroczne uroczystości z okazji wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej pielgrzymi przybywali już od soboty.

Centralne obchody odbyły się w niedzielę pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

W homilii bp Kasyna zauważył, że przeżywamy trudny czas „zmagań o sens naszego ziemskiego życia, zmagań o kształt Europy, Polski a także naszych rodzin”. Hierarcha podkreślił, że „przybywamy do tego sanktuarium, żeby Maryja okryła nas swoim szkaplerzem jak tarczą, by otuliła nas swoim matczynym ciepłem”.

„Przynosimy dzisiaj tutaj szczególnie nasze zatroskanie o rodziny”, mówił dalej kaznodzieja. Wskazał, że celem modlitwy do Maryi jest upraszanie łask dla rodzin, a szczególnie dla rodziców „często zabieganych i nie mających sił by pochylić się głębiej nad swoimi dziećmi, ich światem zawężonym do treści wirtualnych”.

Mówiąc o misji rodziny we współczesnym, trudnym świecie biskup pelpliński zauważył, że „rodzina może być światłem gdzie we wspólnocie najbliższych można zadbać o wzajemną świętość”.

„W rodzinie ma miejsce bezinteresowność, ma miejsce dyskretna obecność, braterska i solidarna, która uczy wychodzenia od siebie, aby przyjąć drugiego człowieka”, mówił dalej biskup.

Nawiązując do wymiaru społecznego życia każdej rodziny hierarcha stwierdził: „ile problemów zostało by rozwiązanych, gdyby nasze społeczeństwa chroniły rodzinę i zapewniały domownikom, przede wszystkim młodym małżeństwom godziwą pracę, mieszkania, świadczenia medyczne”.

Bp Kasyna apelował do zebranych jako chrześcijan: „starajmy pomagać sobie wzajemnie, szczególnie w chwilach trudnych, w chwilach niepokojów i zagubienia”.

Jako receptę na realizację dobrych planów, biskup pelpliński wskazał modlitwę, gdyż „każdy dobry czyn wyrasta z naszego modlitewnego trwania”.

W uroczystości, która rozpoczyna całą oktawę obchodów w Sianowie, wzięli udział liczni wierni, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, stowarzyszeń kaszubskich.

Figura Matki Bożej w Sianowie została ukoronowana koronami papieskimi w 1966 roku. Kult Maryi w tym miejscu datowany jest od XIV wieku. Jest to miejsce szczególnie modlitwy narzeczonych  i osób poszukujących swojej „drugiej połowy” na całe życie.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny
– Rozmowa z Eugeniuszem Pryczkowskim
– Rozmowa z pątniczką Edytą

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9966-odpust-u-krolowej-kaszub-sianowo-2022-transmisja-wideo-live

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *