Koronacja Obrazu MB Pocieszenia w Wielu

28 maja 2017 roku o godzinie 10.00 w Kalwarii Wielewskiej odbyły się główne uroczystości odpustowe, których kulminacją była Msza Święta pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka z obrzędem koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.


We Mszy Świętej uczestniczyli biskupi z całej Polski, którzy przybyli by oddać hołd Najświętszej Maryi Pannie. Wśród nich byli: metropolita gdański arcybiskup Sławój Leszek Głódź, prymas senior Henryk Muszyński, Edmund Piszcz – biskup warmiński senior, biskup pomocniczy z Pelplina Wiesław Śmigiel oraz biskup senior Piotr Krupa. Wśród tysięcy pielgrzymów będących na miejscu celebracji Mszy Świętej znaleźli się zaproszeni goście: posłowie, senatorowie, samorządowcy, księża, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego oraz funkcjonariusze służb mundurowych. 

REKLAMA

Zgromadzonych powitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a ze słowem skierowanym do głównego Celebransa zwrócili się lokalni samorządowcy: wojewoda pomorski Mieczysław Strug, starosta kościerski Alicja Żurawska oraz wójt gminy Karsin Roman Brunke.

W homilii skierowanej do wiernych prymas polski akcentował wartość płynącą z Wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa, który mimo faktu, że „niebo i ziemia przeminą” zawsze będzie ze swoim wiernym ludem. Przypominał, że chrześcijanie nie mogą zamykać się w „twierdzy” i wzorem Chrystusa muszą wyjść z wieczernika z połamanym chlebem do tych, którzy tego potrzebują. Powinniśmy brać przykład z Maryi, która realizuje Boże Słowo. Maryja, jako kobieta wierna, o czystym i dobrym sercu uczy nas postawy eucharystycznej i trwania przy Bogu.

Uroczysta Msza Święta była przepełniona elementami kultury kaszubskiej, która z wielką starannością jest kultywowana przez mieszkańców Wiela. Pewne części Eucharystii były odczytywane w języku kaszubskim, a wydarzeniu towarzyszyła muzyka kapel z tego regionu.

Na zakończenie głos zabrał kustosz Kalwarii, ks. Jan Flisikowski, który przywołał myśl o śp. pierwszym biskupie pelplińskim Janie Bernardzie Szladze, który zainicjował proces przygotowań do koronacji oraz o swoich poprzednikach, m.in. o księdzu Józefie Wryczy. Proboszcz parafii w Wielu podziękował wszystkim przybyłym za uczestnictwo oraz wyraził nadzieję na wzmożenie kultu Matki Bożej Pocieszenia wśród wiernych.

Niewątpliwie dzisiejsza data przejdzie do historii lokalnej społeczności oraz całej diecezji pelplińskiej. Znaczenie obrzędu koronacji obrazów przypomnieliśmy w ostatnim numerze „Pielgrzyma”. Warto podkreślić fakt, że ta koronacja miała miejsce w roku, podczas którego wspominamy 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *