Bp Ryszard Kasyna na inauguracji 20. edycji Remusowego Kręgu w Borzestowie

Remusowy Krąg – to pokłosie Wielkiej Pielgrzymki Kaszubów do Ziemi Świętej w 2000 roku.

REKLAMA


3 października rozpoczęła się 20. edycja tych comiesięcznych spotkań w Szkole Podstawowej w Borzestowie. Gościem inauguracyjnego spotkania był bp pelpliński Ryszard Kasyna. Uczestniczył w nim także Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno, po raz pierwszy jako członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Tradycyjnie zebrani złożyli kwiaty pod kamieniem upamiętniającym Franciszka Kręckiego, wielkiego działacza kaszubskiego początków XX wieku. Brunon Cirocki odczytał fragment epopei Aleksandra Majkowskiego “Żëcé i przigòdë Remusa”, odśpiewano też refren pieśni “Abyśmy byli jedno”.

Bp pelpliński Ryszard Kasyna podzielił się refleksją o współczesności Kościoła w Europie, Polsce, w diecezji. Opowiedział o wdrażanych zmianach w procesach przygotowawczych do sakramentów bierzmowania, małżeństwa, a wkrótce także i chrztu.

Zebrani wykorzystali spotkanie, by dopytać o postęp przygotowań do beatyfikacji biskupa Konstantyna Dominika, podzielili się swoimi spostrzeżeniami z życia swoich parafii, z życia Kościoła.

Ponieważ spotkanie odbyło się w oktawie urodzin księdza biskupa, nie zabrakło życzeń i swojskich prezentów. Na koniec wystąpiła Kapela Rodzinna BAS z Sierakowic.


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019.10.03Borzestowo_remusowy_krag


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/6714-bp-ryszard-kasyna-na-inauguracji-20-edycji-remusowego-kregu-w-borzestowie

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *