Abp Wojda w orędziu na Boże Narodzenie

Otwórzmy swoje serce na przychodzącego do nas Boga, a wówczas będzie ono otwarte na oścież także dla drugiego człowieka – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański w orędziu na Boże Narodzenie emitowanym na antenie Telewizji Polskiej w wieczór wigilijny.

REKLAMA


Już tradycyjnie, z okazji świąt Bożego Narodzenia słowo do wiernych kieruje za pośrednictwem Telewizji Polskiej jeden z pasterzy Kościoła katolickiego. W tym roku ze specjalnym orędziem zwrócił się do widzów w kraju i za granicą abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Abp Wojda podkreślił, że Boże Narodzenie jest wydarzeniem, które nieustannie się dokonuje. „Bóg wciąż do nas przychodzi. Przychodzi przede wszystkim w Eucharystii, w drugim człowieku, sygnalizuje swoją obecność przez różne wydarzenia. Przychodzi, bo pragnie nawiązać z nami relacje, chce rozpalić nasze serce miłością i dobrocią, chce, aby przez nas i z naszą pomocą ta dobroć i miłość docierały do innych” – powiedział.

W orędziu nawiązał do trudnego czasu naznaczonego pandemią, restrykcjami oraz różnego rodzaju podziałami, a także do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.  „Święty czas Bożego Narodzenia wpływa, jak ufam, na wyciszenie – przynajmniej częściowe – wielorakiego hałasu wokół nas i pozwala zrobić miejsce Temu, który przychodzi – Jezusowi” – podkreślił Metropolita Gdański.

Jak powiedział, Boże Narodzenie to najlepsza okazja, „aby spotkać Bożą Miłość, której przecież wszyscy tak bardzo potrzebujemy”. Abp Wojda zaznaczył, że miłość i dobroć Boża objawiona w Betlejem jest też dla innych. To naszym zadaniem jest niesienie jej do naszych rodzin, przyjaciół, bliskich, ale i do tych, których spotykamy na ulicach, w ośrodkach „Caritas”, szpitalach i więzieniach, również do uchodźców i imigrantów. „Bóg przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, powierzając się całkowicie ludzkiej opiece, co jeszcze bardziej uwrażliwia nas na ich los i skłania do wypracowywania skuteczniejszych form pomocy” – powiedział Arcybiskup.

Na zakończenie orędzia zachęcił do tego, by w duchowej pielgrzymce udać się do Betlejem na spotkanie z Panem i prosić Go, „aby nas ubogacił swoimi darami: pokojem, radością i miłością”. „Niech to będą dla Wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia!” – życzył abp Wojda.

BP KEP


Publikujemy tekst orędzia:

Orędzie na Boże Narodzenie

Dobiegł końca Adwent – czas czuwania i przygotowania serca do świąt Bożego Narodzenia. Był to z pewnością trudny czas, mocno naznaczony pandemią i jej ofiarami, ale też restrykcjami i ogólnym zmęczeniem. Mocno nas wszystkich absorbowały wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej. Nie brakowało też trudności, które wnosiły w nasze życie społeczne, rodzinne, a nawet osobiste różnego rodzaju podziały i wzajemne nieufności. Niejednokrotnie również nasza wiara była wystawiona na wielką próbę. Święty czas Bożego Narodzenia wpływa, jak ufam, na wyciszenie – przynajmniej częściowe – wielorakiego hałasu wokół nas i pozwala zrobić miejsce Temu, który przychodzi – Jezusowi.

Wieczerzą wigilijną rozpoczęliśmy już świętowanie Bożego Narodzenia. Dla wierzących Boże Narodzenie to wyjątkowe wydarzenie, ale czy tylko dla wierzących? Każdemu, kto poszukuje sensu życia, wcześniej czy później jawi się Jezus. Warto zatem postawić sobie pytanie, czym jest Boże Narodzenie. Zwykle na to pytanie odpowiadamy, że to pamiątka narodzenia w Betlejem Syna Bożego – Jezusa. Jezus narodził się w rodzinie, ubogiej nazaretańskiej rodzinie. Boże Narodzenie to święto rodziny.

Ewangelie opisują to wydarzenie, podając cały szereg danych historycznych, które potwierdzają, że Boże Narodzenie rzeczywiście dokonało się dwa tysiące lat temu. Czytamy dalej, że Jezus w Betlejem narodził się w skrajnie ubogich warunkach. Narodził się w nocy, w stajence, pośród zwierząt, został położony w żłobie na sianie… Te niezwykle skromne okoliczności narodzenia Bożego Syna skłaniają nas do pytania: dlaczego właśnie tak się narodził? Dobrze, że to pytanie pojawia się w naszym sercu i że nam towarzyszy.

Papież Benedykt XVI, zastanawiając się nad tym samym pytaniem, w jednej ze swoich homilii snuł następującą refleksję: „Bóg jest tak wielki, że może stać się mały. Bóg jest tak potężny, że może stać się słaby i wyjść nam naprzeciw jako bezbronne dziecko, abyśmy Go mogli pokochać. Bóg jest tak dobry, że zrezygnował ze swej Boskiej świetności; zszedł do stajenki, abyśmy mogli Go odnaleźć i by w ten sposób Jego dobroć dotknęła również nas, udzieliła się nam i dalej przez nas się rozchodziła” (Homilia, 25.12.2005).

Słowa Papieża dają do zrozumienia, że Boże Narodzenie, owszem jest pamiątką wcielenia Syna Bożego w ludzką naturę i przyjścia na świat jako człowieka, ale też jest wydarzeniem, które nieustannie się dokonuje. Bóg wciąż do nas przychodzi. Przychodzi przede wszystkim w Eucharystii, w drugim człowieku, sygnalizuje swoją obecność przez różne wydarzenia. Przychodzi, bo pragnie nawiązać z nami relacje, chce rozpalić nasze serce miłością i dobrocią, chce, aby przez nas i z naszą pomocą ta dobroć i miłość docierały do innych.

Prawdziwe relacje nawiązuje się, gdy stajemy się częścią życia drugiej osoby. Bóg, przez narodzenie swojego Syna w Betlejem, stał się częścią naszego ludzkiego życia. Przez uczestnictwo w tym wydarzeniu również my stajemy się częścią życia samego Boga. Św. Jan Ewangelista powie: „Tym, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali Synami Bożymi” (J 1, 12).

Miłość i dobroć Boża objawiona w Betlejem jest też dla innych. Bóg więc powierza się nam i ufa, że zaniesiemy Go do naszych rodzin, przyjaciół, bliskich, ale i do tych, którzy są – jak podkreśla papież Franciszek – na „peryferiach ludzkiej egzystencji”. Jest ich wielu, spotykamy ich na ulicach, w jadłodajniach, szpitalach i więzieniach. Są nimi przybysze, uchodźcy i imigranci pukający do drzwi naszego kraju. Ci ostatni niekiedy wzbudzają w nas lęk i obawy swoją odmiennością, kulturą bycia, brakiem asymilacji. Bóg przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, powierzając się całkowicie ludzkiej opiece, co jeszcze bardziej uwrażliwia nas na ich los i skłania do wypracowywania skuteczniejszych form pomocy. Nie wszystkim podobało się Jego narodzenie! Jego przyjście wzbudziło lęk i obawy, i to do tego stopnia, że niedługo po urodzeniu postanowiono Go zgładzić.

Otwórzmy swoje serca na przychodzącego do nas Boga w Jezusie Chrystusie, a wówczas nasze serce będzie otwarte na oścież także dla drugiego człowieka. Udajmy się w naszej duchowej pielgrzymce do Betlejem na spotkanie z Panem i prośmy Go, aby nas ubogacił swoimi darami: pokojem, radością i miłością. Niech to będą dla Wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia!

***

Orędzie emitowane na antenie TVP1 w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 2021 r. o godz. 20:00, w Programie Pierwszym Polskiego Radia o godz. 20:07 oraz w TVP Polonia o godz. 21:15.  

Zdjęcie ilustracyjne: ks. Maciej Świgoń


Źródło: https://episkopat.pl/abp-wojda-w-oredziu-na-boze-narodzenie-otworzmy-serce-na-przychodzacego-boga/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *