Papież: pozwólmy, aby nas ogarnęła bliskość Boga

Papież przyjął dzisiaj przedstawicieli regionów, które w tym roku przygotowały na Placu św. Piotra i w Auli Pawła VI choinkę oraz żłóbek. Na początku pozdrowił delegację peruwiańską z Huancavelica, departamentu, w którym znajduje się wioska Chopocca. To z niej pochodzi duża szopka ustawiona na placu. Następnie zwrócił się do grupy przybyłej z okolic Trydentu, we Włoszech. Ten region podarował choinkę, którą jest majestatyczny świerk, pochodzący z lasów Andalo.

REKLAMA


Ojciec Święty zauważył, że postacie znajdujące się w szopce, zostały wykonane z materiałów i ubrań charakterystycznych dla ludów zamieszkujących Andy i symbolizują powszechne wezwanie do zbawienia. W rzeczywistości Jezus przyszedł na ziemię w konkrecie ludu, aby zbawić każdego mężczyznę i kobietę, ze wszystkich kultur i narodowości. Uczynił się małym, abyśmy mogli Go przyjąć i otrzymać dar Bożej czułości. Papież zwrócił uwagę, że choinka jest znakiem Chrystusa, drzewa życia (por. Ap 2, 7), do którego człowiek nie miał dostępu z powodu grzechu. W Boże Narodzenie życie boskie łączy się z życiem ludzkim. Choinka przywołuje więc odrodzenie, dar Boga, który jednoczy się z człowiekiem na zawsze, dając nam swoje życie. Światełka obecne na niej przywołują na myśl Jezusa, światło miłości, które wciąż świeci w nocach świata.

Papież – Bóg nadaje rytm nadziei naszych dni

„Nie pozwólmy, aby Boże Narodzenie było zanieczyszczone przez konsumpcjonizm i obojętność. Jego symbole, zwłaszcza szopka i udekorowana choinka, przywracają nam pewność, napełniając nasze serca pokojem, radością z powodu Wcielenia, że Bóg, który staje się nam bliski: żyje pośród nas, nadaje rytm nadziei naszych dni – podkreślił Papież. Choinka i szopka wprowadzają nas w typową atmosferę Bożego Narodzenia, która jest częścią dziedzictwa naszych wspólnot: atmosferę czułości, dzielenia się i rodzinnej bliskości. Nie przeżywajmy fałszywych, komercyjnych Świąt! Pozwólmy, aby ogarnęła nas bliskość Boga, ta bliskość jest współczująca, i czuła; pozwólmy się ogarnąć atmosferze Bożego Narodzenia, którą wnoszą do naszych serc sztuka, muzyka, pieśni i tradycje.“

Franciszek zwrócił się następnie do delegacji młodych ludzi z parafii św. Bartłomieja w Gallio, w diecezji Padwy, którzy wykonali szopkę znajdującą się w Auli Pawła VI. Zaznaczył, że jest ona owocem zaangażowania i refleksji nad Bożym Narodzeniem, świętem zaufania i nadziei. Ma ona swoje źródło w tym, że Bóg jest z nami, ufa nam i nigdy się nami nie męczy!

Papież – Bóg objawia się uniżając siebie

„On przychodzi, aby zamieszkać z ludźmi, wybiera ziemię jako swoje mieszkanie, aby być z nami i przyjąć rzeczywistość, w której spędzamy nasze dni. Tego właśnie uczy nas szopka. W Boże Narodzenie Bóg objawia się nie jako Ten, który jest na wysokościach, aby dominować, ale jako Ten, który się uniża, mały i ubogi, staje się towarzyszem życia, aby służyć: oznacza to, że sposobem upodobnienia się do Niego jest uniżenie się i służba – podkreślił Papież. Aby Boże Narodzenie było prawdziwe, nie zapominajmy o tym: Bóg przychodzi, aby być z nami i prosi nas o troskę o naszych braci i siostry, zwłaszcza tych najuboższych i najsłabszych, którym pandemia grozi jeszcze większą marginalizacją. Tak właśnie Jezus przyszedł na świat, a szopka nam o tym przypomina.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-12/papiez-pozwolmy-aby-nas-ogarnela-bliskosc-boga.html


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *