Abp Gądecki: Synod Biskupów będzie synodem o synodalności

– Nadchodzący synod będzie szkołą synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podczas konferencji prasowej przed wizytą „ad limina Apostolorum” Polskiego Episkopatu oraz rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Prof. Aleksander Bańska, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, podkreślił, że życzeniem Ojca Świętego jest, by synod w znacznym stopniu angażował osoby świeckie.

REKLAMA


Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej o. Leszek Gesiak SJ zapowiedział, że uroczyste otwarcie synodu, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, nastąpi 9 i 10 października w Rzymie. Pierwszy jego etap, realizowany na poziomie diecezjalnym, rozpocznie się 17 października i potrwa do kwietnia 2022 r. Potem nastąpi etap kontynentalny a wreszcie ogólnokościelny, który zakończy się w Rzymie w 2023 r. Rzecznik KEP przypomniał, że od niedawna dopiero można się było zapoznać z podstawowymi dokumentami związanymi z synodem – dokumentem przygotowawczym oraz Vademecum Synodu, które zostały już przetłumaczone na język polski. Podczas ostatniego spotkania biskupów diecezjalnych, w poniedziałek 27 września, ustalano, w jaki sposób zalecenia zawarte w dokumentach wprowadzać na poziomie diecezjalnym.

Ks. Gęsiak poinformował też, że w otwarciu Synodu oprócz reprezentującego Kościół w Polsce prof. Aleksandra Bańki, uczestniczyć będzie również drugi przedstawiciel Kościoła w Polsce w osobie abp Gądeckiego, jako reprezentant Kościoła Europejskiego, w zastępstwie nowego przewodniczącego CCEE, abp Gintarasa Linasa Grušasa. Obok abp. Gądeckiego CCEE reprezentować też będą kard. Jean-Claude Hollerich i bp Ladislav Nemet.

Abp Gądecki przypomniał, że synodalność to starożytna droga Kościoła, znana od czasów apostolskich. Podkreślił, że w porównaniu z dotychczasowymi synodami, obecny charakteryzuje się całkiem odmienną strukturą. Nie będzie to bowiem debata poświęcona jakiemuś jednemu tematowi, w efekcie której powstanie papieska adhortacja posynodalna. Stworzenia takiego dokumentu Ojciec Święty nie przewiduje. – Synod ma być synodem o synodalności, ćwiczeniem synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – powiedział abp Gądecki. Wyjaśnił, że chodzi nie tyle o przekazywanie opinii co o duchowe doświadczenie współpracy z Duchem Świętym. Zapowiedział, że biskupi przybliżą te kwestie wiernym w specjalnym skierowanym do nich liście.

Zwrócił też uwagę, że punktem wyjścia dla Synodu jest papieska encyklika „Fratelli tutti” ukazująca wspólnotowość, która nie wyklucza żadnego człowieka; wspólnotowość, w której nie chodzi tylko o katolików, czy chrześcijan, ale wszystkich ludzi, ponad kategoriami religijnymi.

Dr hab. Aleksander Bańka, profesor Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, podkreślił, że jego obecność na synodzie wiąże się bezpośrednio z koncepcją papieża Franciszka, który życzył sobie, by Kościół w dużej mierze reprezentowały osoby świeckie.

– Ojciec św. zaprasza nas do drogi, która łączy się z budzeniem poczucia podmiotowości w Kościele i refleksją nad tym, co nam daje wspólne dziedzictwo, którym jest chrzest – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w dokumentach synodalnych bardzo mocno zaakcentowane zostało, że jesteśmy – i jako Kościół i jako świat – w momencie przełomowym. Postawione zostało tam pytanie, dokąd zmierza Kościół a odpowiedzi mamy szukać nie w duchu arbitralnej diagnozy ale niejako oddolnie, u świeckich.

Prof. Bańka podkreślił, że jego rolą jest przede wszystkim słuchanie, do czego Ojciec św. w ramach tego wydarzenia zaprasza. Zapowiedział, że gdy będzie okazja do zabrania głosu – będzie przedstawiał polską specyfikę nie tylko z perspektywy problemów, ale też dobra, które niewątpliwie się dzieje.

Synod Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, zostanie uroczyście rozpoczęty w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie i następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym, czyli we wszystkich katolickich diecezjach na świecie.


Źródło: https://www.ekai.pl/abp-gadecki-synod-biskupow-bedzie-synodem-o-synodalnosci/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *