Rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Mszą celebrowaną pod przewodnictwem kard. Angelo Bagnasco z Genui rozpoczął się wczoraj w Budapeszcie 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który gromadzi przedstawicieli Kościołów z całego świata. Jest to wydarzenie uniwersalne łączące wszystkich katolików w oddaniu czci dla Najświętszego Sakramentu, który jest żywą obecnością Boga pośród swego Ludu. Mottem wydarzenia są słowa Psalmu 87: „Wszystkie moje źródła są w Tobie”.

REKLAMA


O tym wydarzeniu, swoim udziale w Kongresie i pielgrzymce na Słowację, wspomniał po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek.

Adoracja i modlitwa w sercu Europy

„W przyszłą niedzielę udam się do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Po Mszy Świętej, moja pielgrzymka będzie kontynuowana przez kilka dni na Słowacji i zakończy się w następną środę wielkim popularnym świętem Matki Bożej Bolesnej, Patronki tego kraju. Będą to dni naznaczone adoracją i modlitwą w sercu Europy – podkreślił Papież. – Dziękując tym, którzy przygotowali tę podróż, pozdrawiam tych, którzy na mnie czekają i z którymi z całego serca pragnę się spotkać. Proszę wszystkich, aby towarzyszyli mi w modlitwie i powierzam moje wizyty wstawiennictwu tak wielu heroicznych wyznawców wiary, którzy w tych miejscach, wśród wrogości i prześladowań, dawali świadectwo Ewangelii. Niech one pomogą Europie świadczyć, także dzisiaj, nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami, dziełami miłosierdzia i gościnności, o dobrej nowinie Pana, który nas kocha i zbawia.“

W przeddzień inauguracji Kongresu węgierskie diecezje zaprosiły na posiłek 5 tys. osób potrzebujących. W agapie na placu Jana Pawła II w Budapeszcie uczestniczyli m.in. prymas Węgier kard. Péter Erdő oraz przedstawiciele władz. Serwowano gulasz wołowy oraz specjalne ciasto Kongresu, przygotowane przez najlepszych miejscowych mistrzów cukierniczych. Wspólny posiłek z osobami zmarginalizowanymi oraz samotnymi był formą świadectwa czyniącego dotykalną miłość Jezusa, który dał siebie pod postacią chleba.

Na Kongres Eucharystyczny, oprócz liturgii oraz innych akcentów duchowych, składa się także wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. celebracja w języku Romów europejskich. Mówi abp. Esztergomu i Budapesztu, prymas Węgier kard. Péter Erdő.

Msza w języku romskim

„W roku 2008 opublikowaliśmy, dzięki aprobacie Konferencji episkopatu, cała Biblię w języku romskim, który jest najbardziej rozpowszechniony wśród Romów w Europie. Nie było niestety w tym języku tekstu liturgicznego Mszy. Zachęceni przez Papieża Franciszka, rozpoczęliśmy przygotowania tłumaczenia i udało nam się opracować odpowiedni formularz Mszy, która będzie śpiewana w tym języku – podkreślił Prymas Węgier. – Artyści skomponowali piękną muzykę na bazie tradycji ludów romskich z całej Europy, zaadoptowanej odpowiednio do Eucharystii. Mamy nadzieję, że tym razem będziemy mogli dać wyraźny znak pełnej komunii z nimi także wokół ołtarza pańskiego.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-09/rozpoczal-sie-miedzynarodowy-kongres-eucharystyczny.html


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *