Diecezjalna Konferencja Katechetyczna w Pelplinie

W sobotę, 4. września Bazylika Katedralna w Pelplinie zgromadziła katechetów z całej diecezji pelplińskiej na Diecezjalnej Konferencji Katechetycznej. Rozpoczęła ją Msza św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny.

REKLAMA


W słowie skierowanym do nauczycieli hierarcha zwrócił uwagę na to, jak ważną rolę pełnią dziś katecheci, porównując ich posługę do kapłanów i apostołów.

 – Jesteście wychowawcami, głoszącymi Słowo Boże, ukazującymi piękno Kościoła – zaznaczył duchowny.

W homilii bp Kasyna zaapelował, by katecheci posługiwali się prostym językiem, unikali filozoficznych wywodów i nie zawierali w nauce swoich poglądów czy opinii.

 – Trzeba dziś głosić mądrość Kościoła, a nie głupotę człowieka – stwierdził kapłan.

Po Mszy św., także w Bazylice miała miejsce część teoretyczna Konferencji, a w niej wykłady połączone z prezentacją multimedialną.

 /uzupełnienie/

W sobotnie przedpołudnie 4 września zgromadzili się w pelplińskiej katedrze katecheci z całej diecezji na dorocznej konferencji. Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna apelował: „zdobywajcie dzieci i młodzież miłością i sercem”.

W homilii bp Kasyna cytował słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego skierowane do katechetów: „wasza praca musi być miłowaniem tych, do których idziecie”.

Hierarcha podkreślił, że istnieje dzisiaj wielka potrzeba „podchodzenia, pomimo wszystko, do dzieci i młodzieży z sercem” i dodał, że potrzeba młodym serdeczności „pomimo naszego często przemęczenia, pomimo braku widocznych efektów naszej pracy, pomimo niekiedy przeżywanego lęku, dezorientacji czy niepewności”.

Kaznodzieja zauważył, że jest dzisiaj częstym doświadczeniem katechetów „odrzucenia ich przez młodzież wraz z wartościami, które im są proponowane”.

Dlatego biskup pelpliński przypominał, że pracy katechety powinna zawsze towarzyszyć świadomość, że jest z nim Chrystus i „Jego miłość, która nigdy się nie zmienia”.

Ponownie za kard. Wyszyńskim bp Kasyna apelował: „zdobywajcie dzieci i młodzież miłością i sercem”.

Biskup przypominał również, że młodym „potrzebna jest postawa otwartości i zrozumienia” ze strony nauczycieli religii. Tym bardziej, dodał, że „liczna grupa młodych objęta jest dzisiaj depresją”.

Nawiązując do podstawowych zadań katechetów, bp Kasyna podkreślał, że fundamentem katechezy „jest pokazywanie uczniom przede wszystkim Chrystusa”.

Po Mszy św. uczestnicy wysłuchali wykładu prof. zw. dr hab. Anny Zellmy z Wydziału Teologicznego UWM w Olsztynie pt. „Towarzyszenie katechizowanym w powrocie do pełnego uczestnictwa w życiu religijnym po pandemii”.

W konferencji wzięło udział kilkuset świeckich i duchownych katechetów.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia biskupa Ryszarda Kasyny
– Rozmowy z katechetami


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9120-diecezjalna-konferencja-katechetyczna-w-pelplinie


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *