Piekary Śląskie: Przewodniczący KEP do pielgrzymów

Do przemyślenia na nowo – w związku z doświadczeniem pandemii – stylu życia, relacji, organizacji społeczeństwa, a przede wszystkim sensu życia – wezwał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

REKLAMA


„Jaki jest nasz styl? Jest to styl charakterystyczny dla krajów niegdyś bogatych w wiarę i powołania, które dziś zatracają swoją tożsamość, ulegając zgubnemu i niszczącemu wpływowi pewnych nurtów nowoczesnej kultury. Nie brak ludzi, którzy uznali, że +Bóg umarł+, i ogłosili +bogiem+ siebie, decydując, że sami są kowalami własnego losu i absolutnymi panami świata. Człowiek, który pozbył się Boga i nie oczekuje od Niego zbawienia, wierzy, że wolno mu robić wszystko, na co ma ochotę, że może stać się jedynym odniesieniem dla siebie i dla swego działania” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu część swojej homilii poświęcił na przyjrzenie się problemowi samotności. Zauważył, że wirtualna wspólnota społecznościowa tej samotności wcale automatycznie nie przezwycięża. „Sieć jest okazją do promowania spotkania z innymi, ale może również zwiększyć naszą samoizolację, jak sieć pajęcza zdolna do usidlenia. Najbardziej narażoną na złudzenie, że sieć społecznościowa może ich całkowicie zaspokoić na poziomie relacji jest młodzież, aż po niebezpieczne zjawisko młodych +ustelników społecznościowych+, którym grozi całkowite odcięcie się od społeczeństwa” – ostrzegł.

Wynikiem takiego stanu rzeczy, zaznaczył abp Gądecki, jest „zamknięty świat”, który opiera się na egoizmie i braku zainteresowania dobrem wspólnym. „Takiemu światu towarzyszy manipulacja oraz deformacja ważnych pojęć jak demokracja, wolność czy sprawiedliwość (…) Kościół nie jest wspólnotą wirtualną produkującą samotników. Kościół jest siecią utkaną przez komunię eucharystyczną, w której jedność nie opiera się na +polubieniach+, lecz na prawdzie, na +amen+, z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych” – podkreślił.

Abp Gądecki wskazał na konieczność przyjęcia nowego stylu żucia po pandemii skoncentrowanego na budowaniu społeczeństwa bardziej braterskiego. „Każdy z nas jest współodpowiedzialny za budowę takiego społeczeństwa, które potrafi włączać, integrować oraz nieść ulgę temu, kto cierpi. Społeczeństwa, w którym nikomu nie można odmówić prawa do życia, a skoro prawa nie mają granic, dlatego też nikt nie powinien zostać z nich wykluczony, bez względu na to, gdzie się urodził” – powiedział.

„Globalne zagrożenie pandemią Covid-19 ukazało, że +nikt nie uratuje się sam+ oraz, że naprawdę nadeszła godzina, by podjąć marzenie tworzenia zjednoczonej ludzkości, w której jesteśmy wszyscy braćmi. Dlatego papież Franciszek zaprasza nas do podjęcia nowego sposobu życia, naznaczonego stylem Ewangelii. Proponuje światowe dążenie do braterstwa i przyjaźni społecznej” – dodał.

Pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich organizowane są od 1947 roku. Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku liczba pielgrzymów została ograniczona do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników modlitewnego spotkania obowiązywały zasady sanitarne – dezynfekcja dłoni, zasłanianie również w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowanie stosownego dystansu.

Archidiecezja Katowicka/BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-w-piekarach-slaskich-wezwal-do-przemyslenia-na-nowo-stylu-zycia/
Fot. Przemysław Kucharczak/Foto Gość/Archidiecezja Katowicka

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *