Muzea Watykańskie prezentują dzieła sztuki online

Muzea Watykańskie prezentują w Internecie szczególne eksponaty ze swoich zbiorów. Krótkie nagrania wideo wraz z objaśniającym tekstem można już oglądać na You Tube oraz na portalu „Vatican News”. Co miesiąc w cyklu „Celata Pulchritudo – ukryte piękno” będzie prezentowany kolejny skarb, zapowiedziało kierownictwo muzeum.

REKLAMA


Pierwszą taką prezentacją będzie „Tors Belwederski”, marmurowy fragment antycznej rzeźby siedzącego mężczyzny, którą stworzył w I wieku przed Chrystusem grecki rzeźbiarz Apoloniusz z Aten. Tors był jednym z pierwszych eksponatów stanowiących początek należącej do papieży kolekcji sztuki. Ponadto dzieło to było obiektem studiów artystów pracujących w pałacu papieskim. Najbardziej do jego rozsławienia przyczynił się Michała Anioła (1475-1564). Artysta był zachwycony rzeźbą i wielokrotnie ją studiował.

Każde nagrani wideo trwa ok. pięciu minut, a 90 sekund – krótka informacji. W całym okresie pandemii koronawirusa Muzea Watykańskie były tylko dwukrotnie otwarte na krótki czas, jednak teraz pozostają nadal zamknięte. Rząd włoski planuje, że w maju rozpocznie stopniowe otwieranie muzeów i innych obiektów. Watykan bardzo liczy na to, że także jego muzea będą mogły być wkrótce otwarte.

Poniżej wideo “Torsu Belwederskiego”.


Zobacz film TUTAJ.


Źródło: https://www.ekai.pl/muzea-watykanskie-prezentuja-dziela-sztuki-online/
Fot. YouTube/Vatican News – English

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *