Śp. Ks. Stanisław Zaborowski (17 III 1938 – 13 XII 1998)

Urodził się 17 marca 1938 roku w miejscowości Leśniczówka z rodziców Wiktora i Władysławy z domu Fota. Rodzice jego prowadzili gospodarstwo rolne. Ochrzczony został 18 kwietnia 1938 roku w kościele parafialnym w Opolu Lubelskim. W roku 1944 rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Leśniczówce. Jesienią 1945 roku przeprowadził się wraz z rodzicami i starszym bratem Tadeuszem do miejscowości Dąbrówka koło Chojnic. Tam, 25 czerwca 1952 roku ukończył szkołę podstawową. W kościele parafialnym w Dąbrówce przyjął  16 maja 1951 roku sakrament bierzmowania z rąk biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.

3 września 1952 roku wystosował prośbę o przyjęcie do Niższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Po zdaniu egzaminu skierowany został przez ks. dyrektora Brunona Riebandta do Niższego Seminarium Duchownego w Wejherowie, skąd po dwóch latach pobytu został przyjęty do Collegium Marianum w Pelplinie, gdzie otrzymał absolutorium 19 czerwca 1957 roku.

21 czerwca 1957 roku złożył podanie o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 6 lipca tego roku jego podanie rozpatrzono pozytywnie i został zaliczony w poczet alumnów.

8 marca 1964 roku otrzymał diakonat z rąk biskupa Bernarda Czaplińskiego, a 17 maja 1964 roku święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza cheł­mińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Z dniem 1 lipca 1964 roku skierowany został do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii Pokrzydowo, a następnie pracował w Gostkowie, Lidzbarku, Gniewie, Kamieniu Krajeńskim, Górznie, Chmielnie, Kobysewie i w Raciążu.

Z dniem 1 marca 1989 roku wyłączony zostaje z pracy duszpasterskiej i przeniesiony w stan spoczynku.

Po uzyskaniu przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę opinii lekarskiej stwierdzającej, że ks. Stanisław Zaborowski „stanowi przypadek opiekuńczy kwalifikujący się na stałe do Domu Opieki Społecznej”, został przyjęty w 1995 roku do takiego Domu w Szpęgawsku.

Ks. Stanisław Zaborowski zmarł 13 grudnia 1998 roku w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 grudnia 1998 roku w parafii NSPJ w Starogardzie Gdańskim. Modlitwie brewiarzowej przewodniczył ks. kanonik Henryk Bietzke, proboszcz parafii Gdańsk-Osowa. Mszy świętej koncelebrowanej przez 6 kapłanów przewodniczył ks. Edmund Kullas proboszcz parafii Swarożyn, a homilię wygłosił ks. kanonik Zbigniew Walczak, proboszcz parafii Gdynia-Pogórze. Na cmentarz w Starogardzie-Łapiszewie odprowadził zmarłego ks. kanonik Ryszard Lendziński, miejscowy proboszcz. W pogrzebie uczestniczyła nieliczna grupa pracowników DPS w Szpęgawsku.

Jezu, daj umęczonej duszy kapłańskiej wieczny odpoczynek.

ks. Wojciech Kasyna

„Pielgrzym” 1999, nr 1 (237), s. 21

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *