Dr Aleksandra Gabrysiak

Doktor Aleksandra Gabrysiak, zwana często za życia doktor Olą, urodziła się 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie koło Warszawy. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończyła w Gdańsku, uzyskując w 1961 roku świadectwo dojrzałości. Medycyna była jej powołaniem.

REKLAMA


W październiku, rok później rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, uzyskując w 1968 roku dyplom lekarza. Bezpośrednio po studiach pracowała w Zakładzie Biochemii Klinicznej AMG, a w 1970 roku podjęła pracę w Tczewie jako kierownik laboratorium, które zorganizowała od podstaw na bardzo wysokim poziomie usług. Już w Tczewie dała się poznać jako osoba o wielkim sercu społecznika. Założyła tam Telefon Zaufania. Udzielała się w Klubie Seniora. Była lekarzem funkcjonującym w sposób odbiegający od powszechnie przyjętych norm. Była cała dla swoich pacjentów – nie tylko lekarzem ich ciała, ale i duszy. W tym czasie przyszła na świat Marysia – jej adoptowana córka, którą wychowywała samotnie. W 1975 roku przeniosła się do Elbląga. Tam objęła kierownictwo w laboratorium w tamtejszym Szpitalu ZOZ i podobnie jak w Tczewie, zorganizowała je w sposób bardzo profesjonalny. Doktor Ola ratowała życie nienarodzonym, miała szczególny dar godzenia zwaśnionych małżeństw, ratowała samobójców, pomagała odnajdywać sens życia. W 1985 roku podjęła pracę w „Poradni Trzeźwości” w Elblągu. Zrewolucjonizowała styl pracy poradni, zdobywając serca współpracowników i pacjentów – alkoholików. Przyjmowała ich nie tylko w poradni, ale także szukała ich w domach, melinach pijackich, goszcząc ich we własnym mieszkaniu. Ożywiła działalność Klubu Abstynenta „Żuławy”. Wielu alkoholików zawdzięcza jej powrót do normalnego życia. Pomagała w adopcji dzieci, była inicjatorką i organizatorką Domu Samotnej Matki, a przede wszystkim Hospicjum dla terminalnie chorych. Dewizą jej życia było: „Zaufać człowiekowi i kochać go do końca”.

Aleksandra Gabrysiak została zamordowana 6 lutego 1993 roku w Elblągu we własnym mieszkaniu wraz z 19-letnią córką Marią. Zabójcą okazał się jeden z podopiecznych doktor Oli, wypuszczony na przepustkę z więzienia.

Źródła: kslp.pl, portel.pl, ehospicjum.pl.

ks. Józef Pick


„Pielgrzym” 2016, nr 25 (705), s. 33

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *