Walka o gałkę muszkatołową – Ola Kucharska

Gałka muszkatołowa nie jest orzechem, jak mogłoby się wydawać, a pozbawionym łuski jądrem nasiona owocu muszkatołowego. Sama łuska tej niezwykłej przyprawy też używana jest w kulinariach i znana jest jako kwiat muszkatołowy. Dziś obie przyprawy są powszechnie dostępne i może nawet trochę zapomniane, ale kiedyś, mniej więcej czterysta lat temu, gałka muszkatołowa była najbardziej pożądanym korzeniem na świecie i miała tak ogromną wartość, że wszczęto dla niej wojnę.

REKLAMA

Obecnie drzewa muszkatołowca korzennego rosną w wielu miejscach na świecie, ale kiedyś można było je spotkać tylko na Wyspach Molukami w Indonezji. Wyspy te nosiły niegdyś nazwę Wysp Korzennych właśnie ze względu na pochodzące z nich drogocenne nasiona. Miejsce to w XVI wieku odkryli Portugalczycy i byli pierwszymi monopolistami handlu najdroższą przyprawą świata, która przynosiła potężne zyski. Skuszeni wizją ogromnego zarobku Holendrzy siłą przejęli wyspy na początku XVII wieku. Jednak nie tylko oni byli zainteresowani tym intratnym interesem. Na archipelagu pojawili się również Anglicy, zajmując jedną z wysp. Bitwy między wrogimi kolonistami trwały wiele lat, w ich efekcie Anglicy musieli opuścić jedyną wyspę, którą udało im się przejąć, a Holendrzy jeszcze przez kilka dekad z sukcesem bogacili się na szlachetnych nasionach. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 marca 2023 R. XXXIV Nr 6 (869)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *