Papież na Anioł Pański: Nasza miłość płynie z miłości Boga

„Bóg zawsze nas poprzedza, uprzedza nas swoją nieskończoną czułością” – nauczał dziś Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek podkreślał miłość Najwyższego, od której wszystko w życiu się zaczyna. Dlatego apelował też: „nie opierajmy się (…): każdego dnia otwierajmy nasze serca na Pana”.

REKLAMA

Ojciec Święty nawiązywał do ewangelicznego wskazania przez Jezusa przykazań miłości Boga i bliźniego jako dwóch największych zapisów Tory. Skupiwszy się na pierwszym z nich, Papież zauważył, że naturalnie wiąże się ono z tym drugim.

Papież podkreśla, że adorując Jezusa, odkrywamy na nowo, że jesteśmy wolni. „I tak dochodzimy do drugiego aspektu, który wynika z przykazania miłości. Łączy on miłość Boga z miłością bliźniego: oznacza to, że miłując naszych braci i siostry, odzwierciedlamy, niczym lustra, miłość Ojca. Chodzi o to, by odzwierciedlać miłość Boga; miłować Tego, którego nie widzimy, poprzez brata, którego widzimy (por. 1 J 4, 20) – wskazał Franciszek. 

Podkreślił, że pewnego dnia św. Teresa z Kalkuty, dziennikarzowi, który zapytał ją, czy ma złudzenie, że przez to, co czyni, zmieni świat, odpowiedziała: «Nigdy nie myślałam, że mogłabym zmienić świat. Starałam się jedynie być kroplą czystej wody, w której mogłaby błyszczeć miłość Boga» (Spotkanie z dziennikarzami po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla, 1979).

Dodał, że w ten sposób ona, tak mała, była w stanie uczynić tak wiele dobra: odzwierciedlając jak kropla miłość Boga. „A jeśli czasami, patrząc na nią i innych świętych, myślimy, że są bohaterami, których nie da się naśladować, pomyślmy o tej małej kropli. Miłość jest kroplą, która może zmienić wiele rzeczy. W jaki sposób się to robi? Czyniąc pierwszy krok, zawsze. Czasem nie jest łatwo zrobić pierwszy krok, zapomnieć rzeczy. Róbmy pierwszy krok. To jest ta kropla: zrobić pierwszy krok” – podkreślił Ojciec Święty.

Vatican News

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-10/papiez-na-aniol-panski-nasza-milosc-plynie-z-milosci-boga.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *