Papież: 1 września druga część Laudato si’ o kryzysach klimatycznych

1 września obchodzony jest Dzień Stworzenia. Tego dnia Papież opublikuje drugą część Laudato si’ w formie adhortacji, jak to zapowiedział na dzisiejszej audiencji generalnej. List ten będzie odnosił się głównie do ostatnich kryzysów klimatycznych.

REKLAMA

Przemawiając do delegacji prawników z państw członkowskich Rady Europy, Franciszek zapowiedział 21 sierpnia, że pracuje nad aktualizacją encykliki opublikowanej w 2015 roku. „Piszę drugą część Laudato si’, aby zaktualizować bieżące kwestie” – mówił wówczas Papież, gdyż ekstremalne zjawiska w dalszym ciągu dotykają ludność na wszystkich kontynentach.

Ojciec Święty wrócił dzisiaj do tego tematu na audiencji generalnej, bardziej szczegółowo opisując swoje zamierzenia.

Papież: wzywam wszystkich do pracy i modlitwy za nasz wspólny dom

„Pojutrze, 1 września, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Opiekę nad Stworzeniem, inaugurujący Czas Stworzenia, który potrwa do 4 października, święta św. Franciszka z Asyżu. W tym dniu planuję opublikować adhortację, drugie Laudato si’. Dołączmy do naszych chrześcijańskich braci i sióstr w zobowiązaniu do troski o stworzenie jako święty dar Stwórcy. Stańmy po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej, dążąc do zakończenia tej bezsensownej wojny przeciwko naszemu wspólnemu domowi, która jest straszliwą wojną światową. Wzywam was wszystkich do pracy i modlitwy o to, by nasza planeta znów obfitowała w życie.“

Laudato si’ to druga encyklika Franciszka, opublikowana 18 czerwca 2015 r. Dokument, poświęcony „trosce o wspólny dom”, odnosi się w sposób szczególny do kwestii ochrony środowiska.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-08/papiez-1-wrzesnia-druga-czesc-laudato-si-o-ochronie-srodowiska.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *