Papież został wypisany ze szpitala: „wraca silniejszy i w lepszej formie”

Ojciec Święty opuścił już szpital. Spędził w nim dziewięć dni. W klinice Gemelli, 7 czerwca, przeszedł operację brzucha z powodu przepukliny rozetnej. Rehabilitację i wizyty kontrolne będzie kontynuował w Watykanie. Pytany przez dziennikarzy, jak się czuje odpowiedział: Wciąż żyję.

REKLAMA

Zakończyła się hospitalizacja Ojca Świętego. Wraca silniejszy i w lepszej formie, będzie mógł lepiej pełnić swoją posługę – zapewnił prof. Sergio Alfieri, który 7 czerwca operował Papieża. Przed powrotem do Watykanu Franciszek pozdrowił dziennikarzy i wiernych, którzy zgromadzili się przed Kliniką Gemelli, a także złożył wizytę w Bazylice Matki Bożej Większej.

O tym, że Papież wyjdzie rano ze szpitala było wiadomo już wczoraj. Operacja na przepuklinę rozetną w pełni się powidła, nie było powikłań, rekonwalescencja przebiegała pomyślnie, więc lekarze zgodzili się na zakończenie hospitalizacji, prosząc tylko Franciszka, by w najbliższych dniach ograniczył jeszcze swoją działalność. Z tego powodu w przyszłą środę nie będzie jeszcze audiencji ogólnej.

Tłum dziennikarzy czekał na Papieża już od 6 rano. Franciszek pojawił się wśród nich tuż przed godz. 9. Zapewnił, że żyje i podziękował pracownikom mediów za ich pracę. Nie omieszkał też wyrazić swego ubolewania z powodu katastrofy morskiej u wybrzeży Grecji, w której zginęło co najmniej 80 migrantów. Zapytany o stan swego zdrowia, Papież odesłał dziennikarzy do prof. Alfieri.

Prof. Alfieri: Papież pojedzie do Lizobny

„Papież potwierdził wszystkie zaplanowane podróże, co więcej będzie mógł je odbyć w lepszej formie, ponieważ nie ma już dolegliwości, które wcześniej mu dokuczały. Papież jest silniejszy niż przedtem. (…) Nie poddaje się rekonwalescencji. Już wrócił do pracy. Prosiliśmy, by choć trochę pomyślał o rekonwalescencji. Myślę, że tym razem bardziej będzie tego przestrzegał, ponieważ wie, że ma przed sobą plany, które już zapowiedział, że zrealizuje, włącznie z podróżami.“

Opowiadając o wczorajszym pożegnaniu Papieża z personelem medycznym, który opiekował się nim podczas hospitalizacji, prof. Alfieri zauważył, że podczas tego spotkania Franciszek był nie tylko pacjentem, który chce wyrazić wdzięczność, ale również kapłanem. Znalazł czas na osobistą rozmowę z jednym z pracowników, który przeżywa trudne chwile. Było to bardzo wzruszające – przyznał włoski chirurg.

W drodze powrotnej do Watykanu Papież zatrzymał się jeszcze w Bazylice Matki Bożej Większej, która jest główną świątynią maryjną w Rzymie. Przed ikoną Salus Populi Romani podziękował Maryi za pomyślny przebieg operacji i powrót do zdrowia. Watykan zapowiedział, że w niedzielę Ojciec Święty odmówi już z pielgrzymami modlitwę Anioł Pański.  

Krzysztof Bronk – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-06/papiez-opuscil-szpital.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *