„Katolicyzm kucany” – Zofia Pomirska

W jednej ze swoich książek śp. ks. Jan Kaczkowski wylansował termin „katolicyzm kucany”. Według autora „Katolicyzm kucany to kwintesencja polskiego katolicyzmu powszechnego, czyli masowego.

REKLAMA


Taki katolik drapie się po klacie, czyli robi znak krzyża; dyga, czyli markuje przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem, który nazywa opłatkiem; wypina się, czyli podczas podniesienia tak dba o spodnie czy sukienkę, że zamiast uklęknąć, na wpół przykucnięty wypina tyłek, co na myśl przywodzi tylko pozycję, w której robi się coś zgoła innego…”. Ks. Jan podzielał pretensje swojego ojca, który dziwił się, że katolicy nawet w najważniejszym dla nich momencie, gdy Bóg zstępuje na ziemię, nie są w stanie uklęknąć.
Postawy ciała przyjmowane w kościele to temat rzeka. Warto pamiętać, że podczas modlitwy modli się cały człowiek – ciało i dusza. Dlatego nasza modlitwa powinna być podporządkowana zasadzie: postawa godna i wygodna, czyli stabilna, nieruchoma, nie powodująca rozproszenia.
Najczęściej spotyka się postawę klęczącą, stojącą i siedzącą. Postawa klęcząca wyraża uległość, cześć, uwielbienie, adorację, a także skruchę, upokorzenie przed Bogiem.
Postawa stojąca jest także wyrazem szacunku, zewnętrznym znakiem głębokiego uszanowania dla Boga jako najwyższego Pana. Dlatego, gdy nie można uklęknąć, przyjmuje się właśnie postawę stojącą. Popularne klękanie na jedno kolano nie jest postawą liturgiczną. Złośliwi mówią, że to postawa myśliwego na polowaniu, a nie człowieka modlącego się.
Siedzenie jest postawą słuchającego ucznia. Postawa ta ułatwia słuchanie słowa Bożego, przynosi skupienie. Podczas siedzenia nigdy nie zakłada się nogi na nogę ani nie wyciąga nóg przed siebie.
Warto mieć na uwadze, że tak jak ludzie okazują sobie miłość i uczucia za pomocą gestów, tak na modlitwie postawy i gesty są znakami miłości do Boga.

Zofia Pomirska


„Pielgrzym” 2016, nr 23 (703), s. 32

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *