Niektórzy lubią poezję – Zofia Pomirska

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem święta jest promocja poezji jako jednej z najważniejszych odpowiedzi na potrzeby estetyczne współczesnego człowieka. Inicjatorzy obchodów tego dnia chcieli „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Dzień Poezji ma skłaniać też do powrotu do tradycji przekazu ustnego, słowa „na żywo” i do podkreślenia jego roli w komunikacji międzyludzkiej.

REKLAMA

Organizatorzy święta podkreślają, że zauważalny na całym świecie upadek czytelnictwa, zwłaszcza poezji, może spowodować odwrócenie się człowieka od własnej tradycji, oderwanie od korzeni, kultury i tożsamości. Dlatego chcą promować czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji na całym świecie.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fenomen „poetów w sutannie”, którzy swoją duchowość potrafią oddać w słowie, pamiętając, że „Na początku było Słowo”. Bycie księdzem i poetą w jednej osobie to rzecz podwójnie zobowiązująca, ponieważ kapłan postrzegany jest jako wzór do naśladowania. Czytelnicy przyglądają się jego twórczości z większą uwagą przez sam fakt, że jest on kapłanem, a więc niejako kimś, kto spotyka się z Tajemnicą.

Wielu pamięta z pewnością wybitnego kapłana i poetę Janusza Pasierba, związanego z Pelplinem i na tamtejszym cmentarzu pochowanego, którego trzydziesta rocznica śmierci przypada w tym roku. Na jego płycie nagrobnej umieszczono napis: „Wiem, że jesteś Życiem, przecież umieram”, będący cytatem z wiersza tego księdza poety.

Poezja pozwala sięgnąć głębiej, wyrazić, coś, co trudno wyrażalne, pobudzić naszą wyobraźnię. Badania naukowe wskazują, że warto czytać poezję, by mieć bardziej różnorodne oraz oryginalne pomysły na co dzień. Jeśli jesteśmy zainteresowani poezją – czytamy, piszemy, aktywnie uczestniczymy w wieczorkach poetyckich – to jesteśmy też bardziej refleksyjni i sprawniej myślący.

Zofia Pomirska

„Pielgrzym” [19 i 26 marca 2023 R. XXXIV Nr 6 (869)], str. 32

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *