Projekt Dekalog – Zofia Pomirska

„Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata” – te słowa św. Jana Pawła II stały się mottem do dzieła, które przed siedmioma laty zostało zapoczątkowane jako projekt „Dekalog”, a teraz znajduje się na finiszu.

REKLAMAJak wyjaśnia jeden z jego twórców, Marcin Pospieszalski, w roku kanonizacji Jana Pawła II w środowisku muzyków zrodził się pomysł, aby zrobić coś, co zwróci uwagę współczesnych na odwieczne dziesięć przykazań, które w sposób szczególny obecne były w nauczaniu Papieża Polaka. Wybór padł na formę oratorium, w którym każdy utwór został poświęcony jednemu przykazaniu.
W czasach, gdy Boże Prawo jest dziś marginalizowane, artyści z całego świata akcentują wartość Dekalogu jako źródła szczęścia i pokoju. „Kiedy Pan Bóg dawał Izraelowi przykazania, mówił: Kładę przed tobą życie lub śmierć. To nie jest wybór pomiędzy poszczególnymi ideologiami, ale pomiędzy życiem i śmiercią” – mówi Pospieszalski.
Do projektu dołączył słynny podróżnik Marek Kamiński, który z symbolicznymi tablicami dziesięciu przykazań odwiedził różne miejsca będące znakiem spotkania człowieka z Bogiem. Przez dziesięć dni odwiedzał on najważniejsze miejsca wiary judeochrześcijańskiej: okolice Jeziora Galilejskiego, Emaus i Jerozolimę czy Betlejem, wracając do „korzeni” Dekalogu.
Poza wymiarem duchowym projekt ma także swój wymiar materialny. Każdy z utworów jest „patronem” jednego z dzieł Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zakup płyty lub biletów na koncerty promocyjne staje się jednocześnie wsparciem działań realizowanych w różnych miejscach na świecie, w tym choćby zakupu żywności dla rodzin w Aleppo i odbudowy domów w Damaszku.

Zofia Pomirska„Pielgrzym” 2017, nr 7 (713), s. 32

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *