25 sierpnia 1905 r. urodziła się s. Faustyna


W 114. rocznicę urodzin – na terenie diecezji włocławskiej – warto wspomnieć św. siostrę Faustynę Helenę Kowalską, zwaną „sekretarką Jezusa Miłosiernego”. Helena urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu w powiecie tureckim, parafii Świnice Warckie w rolniczej rodzinie jako trzecie z dziesięciorga dzieci. Dwa dni po urodzeniu została ochrzczona w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Kazimierza. Pierwszy raz Pan Jezus „upomniał się”, kiedy miała siedem lat. Usłyszała w duszy Jego głos wzywający do doskonalszego życia.

REKLAMA

1 sierpnia 1925 r., pokonawszy wiele przeciwności, Helena wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie. Tutaj zaczęła się zakonna droga s. Faustyny, skromnej, pokornej sługi Pana Jezusa, dzięki której świat poznał ogrom Bożego miłosierdzia. Mimo upokorzeń, ogromu obowiązków – często ponad siły chorej kobiety – z uśmiechem i życzliwością służyła ludziom i Panu Bogu w pełni świadoma, że wypełnia Jego wolę.

Chrystus powierzył jej misję szerzenia kultu Jego miłosierdzia. Spisany przez nią „Dzienniczek”, w którym cytuje, co mówił do niej Pan Jezus, do dziś jest umocnieniem, a nierzadko pierwszym źródłem wiary dla milionów ludzi na całym świecie. Siostra Faustyna została beatyfikowana przez papieża Polaka 18 kwietnia 1993 r., a 30 kwietnia 2000 r. – ogłoszona świętą. Podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, 17 sierpnia 2002 r., Jan Paweł II poświęcił sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu.

Diecezja włocławska jest więc miejscem nieprzypadkowym. Ziemią, która wydała świętą, przy pomocy której Kościół odkrył w pełni Boże miłosierdzie. Oby dobry Bóg dał nam wiarę św. siostry Faustyny, jej pokorę i siłę byśmy pozostali Mu wierni na zawsze!


Źródło: www.polskapodkrzyzem.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *