Pismo Święte jest słowem Bożym wyrażonym przy pomocy języka ludzkiego. Według nauki Kościoła katolickiego tekst biblijny ma dwóch autorów: Boga i człowieka. Do napisania ksiąg świętych wybrał Bóg takich ludzi, którzy pracując dla Niego, posługiwali się swymi możliwościami i zdolnościami, byli zatem w pełni prawdziwymi autorami. Słowo ludzkie często zaciemnia jednak myśl Bożą i dlatego czytając Pismo Święte trzeba używać sposobów, które oczyszczą je z tych ludzkich naniesień.
Biblia jest księgą religijną i napisana jest językiem religijnym. Żeby dobrze zrozumieć Biblię, trzeba poznać jej język, środowisko, w jakim powstała i styl, w jakim ją napisano. Pismo Święte, napisane „wczorajszym” językiem, czyta dzisiejszy człowiek, który myśli w sposób współczesny, np. w Ewangelii według św. Łukasza czytamy: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach” (20,46). Niektórzy współcześni badacze Pisma Świętego chcieliby w cytowanych „powłóczystych szatach” widzieć kapłanów. Nic bardziej mylnego. (…)
ks. Augustyn Eckmann
Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [24 listopada i 1 grudnia 2024 R. XXXV Nr 24 (913)], str. 20-22.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.