24/2024

Ciche zamykanie drzwi – Adam Hlebowicz

Święty Franciszek Salezy zwierzył się kiedyś: „Pewna dość nerwowa osoba zapytała mnie, co mogłaby zrobić dla pokoju na świecie. Odpowiedziałem: »Proszę zacząć od cichego zamykania drzwi«”. Powszechnie uważa się, że ta sentencja odnosi się do świętości, do zwykłego życia każdego…

Boska dziewiątka – Zofia Pomirska

Liczba dziewięć uważana jest za mistyczną od najdawniejszych czasów. Już w starożytności uchodziła za liczbę szczególnie uświęconą i doskonałą. W antycznej Grecji miała znaczenie rytualne. Jako ostatnia z cyfr symbolizowała przełom, owocne poszukiwania, ukoronowanie wysiłków, zakończenie procesu tworzenia. Była więc…

Nie chodzi o skutek? – Anna Maria Kolberg OV

„Księgowy Samborski powrócił do domu zadowolony. W eleganckiej torbie niósł swój ostatni zakup – wspaniałe spodnie. Pobiegł do pokoju, by założyć je i pochwalić się nimi przed rodziną. Pojawił się jednak problem, który sprzedawca zgrabnie zatuszował. Spodnie były za długie…

Czy w historii istnieją „nagie” fakty? – ks. Piotr Moskal

Ks. prof. Stanisław Kamiński wskazywał, że istnieje coś takiego, jak „baza zewnętrzna nauki”, a więc zespół zdań, które naukowiec przyjmuje, a których na terenie uprawianej przez siebie dyscypliny naukowej nie uzasadnia. Również w pracy historyka taka baza istnieje.

Krwawy Feliks obalony – Jan Hlebowicz

17 listopada 1989 r. głowa „czerwonego kata” runęła na warszawski bruk. Z cokołu usunięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, polskiego szlachcica, rewolucjonisty i twórcy komunistycznych tajnych służb.

Niestrudzony normalizator kaszubszczyzny – ks. Jan Walkusz

Specyfika kaszubszczyzny i jej właściwości leksykalne stanowią przedmiot zróżnicowanych badań. Wprawdzie mowa Kaszubów już w XIX w. była uważana za osobny język (np. Stefan Ramułt, Florian Ceynowa, grupa Zrzeszińców), niemniej w warstwie literackiej jest językiem in statu nascendi, ponieważ proces…

Za klauzurą, czyli w objęciach Boga – o. Paweł Warchoł

W kalendarzu liturgicznym 21 listopada jest świętem zakonów klauzurowych. Żyjące w nich zakonnice i zakonnicy, z dala od świata, powierzają Bogu sprawy Kościoła, ludzkości oraz poszczególnych osób. Wybór takiego stylu życia, po ludzku trudnego i wymagającego, jest przede wszystkim darem…

O Piśmie Świętym nigdy dosyć – ks. Augustyn Eckmann

Pismo Święte jest słowem Bożym wyrażonym przy pomocy języka ludzkiego. Według nauki Kościoła katolickiego tekst biblijny ma dwóch autorów: Boga i człowieka. Do napisania ksiąg świętych wybrał Bóg takich ludzi, którzy pracując dla Niego, posługiwali się swymi możliwościami i zdolnościami,…

Podtrzymywać płomień nadziei – ks. Marek Łangowski

Rozpoczynający się adwent, a wkrótce także Rok Jubileuszowy, to błogosławiony czas dany i zadany człowiekowi pielgrzymującemu, chrześcijaninowi we wspólnocie Kościoła. Czas ściśle określony, ujęty w ramy chronologiczne, który przypomina o ulotności i przemijaniu świata oraz zachęca do czuwania, by nie…