Protestantyzm na Pomorzu panował przeszło czterysta sześćdziesiąt lat jako obowiązkowa religia. Pozostawił w kulturze tego regionu wiele pamiątek i zabytków o wyjątkowym charakterze. W przestrzeni muzealnej spotykamy tu często protestanckie funeralia.
Funeralia to wartości materialnej kultury żałobnej związane z pochówkiem i rożnymi przedmiotami towarzyszącymi zmarłemu w jego ostatniej drodze. Służą utrwalaniu pamięci o nim.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przygotowało kilka lat temu unikalną w skali ogólnopolskiej wystawę zatytułowaną „Protestanckie funeralia”. Zebrane i pozyskane eksponaty pochodziły nie tylko z Pomorza, ale również z sąsiednich terenów, do których w dawnych czasach sięgał protestantyzm. Zostały one opracowane naukowo i stanowiły szczególny przyczynek do odtworzenia kultury tamtej epoki, przedstawiały bogactwo zasobów muzealnych, jak epitafia, nagrobki, sarkofagi, tablice pamiątkowe, krzyże żeliwne, okucia trumienne, szaty pośmiertne, precjoza, biżuterię i inne jeszcze detale pochówkowe. (…)
Włodzimierz Lipczyński, licencjonowany przewodnik
Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [19 i 26 marca 2023 R. XXXIV Nr 6 (869)]
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.