Od 7 lat społeczność Pomieczyna oddaje hołd uczestnikom Marszu Śmierci, którzy w nocy z 1 na 2 lutego 1945 r. nocowali w pomieczyńskiej świątyni. Mieszkańcy wsi i okolic rzucili się do pomocy więźniom obozu koncentracyjnego Stutthof, organizując ucieczki więźniów, donosząc pożywienie i wodę, przechowując zbiegów. Uroczystości rocznicowe rozpoczynają się mszą św., po niej następuje modlitwa i składanie kwiatów na zbiorowej mogile, a w trzeciej części występują dzieci, zaproszeni goście.
Część z więźniów nie miała szans na wyruszenie w dalszą trasę. Zmarłych i zamordowanych pochowano w mogile zbiorowej. To tam właśnie idą w kolumnie uczestnicy patriotycznej uroczystości – z kwiatami, zniczami. Nad grobowcem ks. kan. Henryk Zieliński odmówił modlitwę, delegacje samorządu powiatu kartuskiego z starostą Bogdanem Łapą i przewodniczącym RP Mieczysławem Woźniakiem złożyli kwiaty. Kolejno uczynili to samorządowcy gminy Przodkowo, Muzeum Stutthof, sołectw, przedstawiciele Rodziny Kolpinga, szkół, organizacji pozarządowych, firm.
W trzeciej odsłonie obchodów rocznicy Marszu Śmierci – na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. ks. Bronisława Szymichowskiego – wystąpiła młodzież, a w tym roku pracownicy Muzeum Stutthof przywieźli kilka ciekawych eksponatów – charakterystyczny pasiak, „buty” i pasek więźnia, na którym agrafką wydrapano kolejne miejscowości na trasie zimowej ewakuacji. W tej części obchodów obecny był jeden z ostatnich żyjących świadków tamtych czasów – 90-letni Albin Kwidziński.
Posłuchaj TUTAJ:
– 78. rocznica Marszu Śmierci w Pomieczynie – homilia ks. Henryk Zieliński
Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/10462-78-rocznica-marszu-smierci-w-pomieczynie-z-muzealnikami-ze-sztutowa