Był wizjonerem, który nie ograniczał się do tworzenia idei, ale z odwagą wcielał je w życie. 1000 lat temu Bolesław Chrobry przywdział koronę królewską – w tradycji europejskiej najważniejszy symbol suwerenności władcy. W ten sposób na trwałe „wpisał” Polskę – pełnoprawne królestwo chrześcijańskie – w krąg zachodniej cywilizacji.

W 1024 roku zmarł główny polityczny rywal Bolesława Chrobrego – cesarz niemiecki Henryk II. Jego następca potrzebował dwóch lat na ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej we własnym państwie. Niemal w tym samym czasie doszło do kolejnej, kluczowej dla układu sił w Europie, zmiany. Tron papieski po zmarłym Benedykcie VIII objął jego rodzony brat. Sędziwy, jak na średniowieczne standardy, Chrobry postanowił wykorzystać czas przejściowego politycznego chaosu w dwóch najważniejszych ośrodkach europejskiej władzy. „W roku 1025, najprawdopodobniej 18 lub 23 kwietnia (w Wielkanoc albo w dzień Świętego Wojciecha) Bolesław przyjął na swą głowę królewską koronę. (…)
Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk
Więcej przeczytasz w 9. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [27 kwietnia i 4 maja 2025 R. XXXVI Nr 9 (924)], str. 28-29.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.