Nie interesuje mnie sztuka odczłowieczona – rozmowa z Janem Sabiniarzem, architektem, malarzem, poetą

Jan Sabiniarz zajmuje się fotografią, malarstwem, poezją, ekologią i konserwacją zabytków. Jest projektantem ponad sześciuset obiektów architektonicznych, wydał osiemnaście tomików poetyckich i dwie książki poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia i działalność społeczną, a w 2016 roku wyróżniony przez Kapitułę Regionu jako osobowość Ziemi Chojnickiej. W rozmowie z Aliną Lużyńską opowiada o duchowości ukrytej w jego twórczości.

– Jestem pod wrażeniem miejsca, w którym się znajdujemy. Pana dom zachwyca! Czuję tu wyjątkową wizję i kreatywność. Czym jest dla pana architektura?

– Architektura jest skamieniałą muzyką i tak jak ona zawiera ziarno duchowości. W moim odczuciu współczesna architektura błyszczy, ale nie świeci. Architektura gotyckich katedr czy zamków poprzez swoją formę i układ przestrzenny wywoływała u osób wrażliwych wewnętrzną modlitwę spokoju i ukojenia, a także wyzwalała myśli, które wybiegają poza materię. Świat konsumpcyjno-materialny spowodował, że rozwój duchowy się  zatrzymał. Oczywiście istnieją pewne jednostki i małe grupy, które zachowują duchowość, ale jest ich niewiele. (…)

Więcej przeczytasz w 7. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [31 marca i 7 kwietnia 2024 R. XXXV Nr 7 (896)], str. 24-25.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *